Frigler Hakkında Bilgi

Anadolu’ya gelmeden önceki dönemlerde “Brigler” olarak anılan, Batı Anadolu’ya yerleşip Frigler ya da Frigyalılar olarak anılmaya başlayan bu eski uygarlık, M.Ö. 1200 ve M.Ö. 700 yılları arasında hüküm sürmüştür. Yerleştikleri bölge “Frigya” olarak anılmaktadır.

Frigler Hakkında Bilgi

Balkan kökenli bir boy olan Frigya; krallık olarak yönetilmekte idi ve medeniyetin kurucusu I. Gordios’tu. Kral Gordios’un ölümü ile ülke yönetimi oğlu I. Midas’a kalmıştır. Oldukça güçlü bir uygarlık olduğu bilinmekle beraber Frigya ve Frigler hakkında çok fazla kaynak bulunmamaktadır. Hitilerin ve İyonyalıların bu medeniyet üzerinde son derece etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Friglerin yerleşim alanları esas olarak Gordion (Yassıhöyük), Pessinus (Ballıhisar), Dorylaion (Eskişehir) ve Midas (Yazılıkaya) olmuştur.

Frigler Tarihi Geçim Kaynağı

Tarım ve hayvancılık ile geçimlerini sürdüren Friglerin at yetiştiriciliği konusundaki başarıları da tarihi kayıtlarda yer alan detaylardan öne çıkanlar arasındadır.

M.Ö.700 yılında Kafkasya üzerinden Anadoluya giren Kimmerler tarafından saldırıya uğrayan ve direnemeyen Frigler batıya kaçmış, küçük gruplar halinde Lidyalıların egemenliğine dahil olup, yok olmuşlardır.

Frigler Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Manavgat Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Manavgat, Manavgat Foto Galerisi ve Manavgat Gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Frigler Hakkında Bilgi için yorumda bulun

    Frigler Hakkında Bilgi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Frigler Hakkında Bilgi için ilk yorumu yapabilirsin.