Göktürk Kitabeleri Hakkında Bilgi

1889 yılında Moğolistan’da yer alan Orhun Vadisinde Strahlenberg tarafından bulunan Göktürk Kitabeleri; Türklerin ilk kullandığı alfabe olan Göktürk Alfabesi ile yazılmıştır. Yazılı edebiyatımızın ilk yazılı örneklerini teşkil eden Göktürk Kitabeleri, bu nedenle hem tarihi, hem de edebi açıdan son derece büyük bir önem arz etmektedirler.

Göktürk Kitabeleri Hakkından Bilgi

Orhun Yazıtları olarak da bilinen Göktürk Kitabelerinde, Doğu Göktürklerin komşuları ile olan ilişkilerinden, gerçekleştirdikleri savaşlardan, ülke yönetiminden bahsedilmektedir. Kitabelerde; oldukça akıcı ve canlı bir üslup içeren bir dil kullanılmıştır. Kullanılan yazı sistemi, hece yazısından ve alfabetik sistemden oluşan bir karma yapı içermektedir. Bu dilin çözümlenmesini, yani tercümesini, 1893 yılında gerçekleştiren isimler Danimarkalı dilbilimci Vilhelm Thomsen ve Rus Türkolog Vasili Radolf olmuştur. Çözümlenen dilin dünyaya ilanı ise 15 Aralık 1893 yılında Danimarka Kraliyet Bilimler Akademisinde gerçekleşmiştir.

Göktürk Kitabeleri ana olarak şu kitabelerin bütününü teşkil etmektedir:

  • Tonyukuk Kitabesi (720 yılında dikilmiştir.)
  • Kültigin Kitabesi (732 yılında dikilmiştir.)
  • Bilge Kağan Kitabesi (735 yılında dikilmiştir.)

Göktürk Kitabeleri Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan İzmir'de Ne Yenir - İzmir Yemekleri başlıklı makalemizde İzmir köftesi, İzmir Yemekleri ve İzmir Yemekleri Foto Galerisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • göktürk kitabeleri
  • gokturk yazitlari

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Göktürk Kitabeleri Hakkında Bilgi için yorumda bulun

    Göktürk Kitabeleri Hakkında Bilgi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Göktürk Kitabeleri Hakkında Bilgi için ilk yorumu yapabilirsin.