Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede

Muğla ilimizin Bodrum ilçesinde bulunan Halikarnas Mozolesi, “Dünyanın yedi harikasından biri” olarak nam yapmış, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olmuştur. Yaz turizmine daha çok açık olan Mozole, kış turizminde de ziyaretçilerini ağırlamaktadır…

Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede

halikarnas mozolesi fotoğrafları

halikarnas mozolesi fotoğrafları

 

Halikarnas Mozolesi Tarihi – Halikarnas Mozolesi Hakkında Bilgi

Antik çağda Kral Mausolos adına, karısı ve kız kardeşi (Artemisia) tarafından mezarlık anıtı olarak yaptırılmıştır. Dünyanın yedi harikasından biri sayılan kolonlarıyla Yunan mimarisini, piramit şeklindeki çatısıyla da Mısır mimarisini birleştiren, oldukça büyük boyutlardaki mezarlıktır. Bu öneminden dolayı kendisinden sonra yapılan aynı şekilde yapılan tüm yapılara Mozole adı verilmiştir. Yani Mozole adı, Kral Mausolos’un adından kalmıştır.

Karya Satrabı Mausolos, kendi yönetimi zamanında yaklaşık olarak MÖ 355’ye yapıya başlamıştır. Onun ölümünden sonra MÖ 353 yılında karısı, aynı zamanda kız kardeşi Artemeisia anıtın yapımını sürdürmüş, onun da ölümünden sonra MÖ 351 senesinde Mausolos’un diğer kardeşleri inşaata evam etmişlerdir. Yaklaşık MÖ 340’lı yıllarda Piksodaros’la Ada arasındaki satraplık mücadelesi sırasında yarım bırakılmıştır. Anıtı en son ayakta görenlerden biri MS 12.yüzyılda yaşamış Piskopos Eustathios’tur. 1500 yıl ayakta kalan bu anıtın günümüze kalan kısmı maalesef yıkıntı ve kalıntılardan ibaret.

Halikarnas Mozolesine Nasıl Gidilir Adresi Yol Tarifi

Halikarnas mozolesi nerededir? Halikarnas Mozolesi, Tepecik Bodrum Muğla. Neyzen Tevfik Cd ve Turguz Reis 1,6 km, 4 dk. Eski Hükümet sk yönünde kuzeydoğuya ilerleyin. Gerence sk, Neyzen Tevfik cd. Fıkrateyn sk.

Halikarnas Mozolesi Resimleri

Bir önceki yazımız olan Ihlara Vadisi - Ihlara Vadisi Nerede başlıklı makalemizde Ihlara vadisi fotografları, Ihlara vadisi gezilecek yerler ve Ihlara vadisi hangi ilimizde hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • halikarnas mozolesi nerede
  • halikarnas mozolesi

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir