Ihlara Vadisi – Ihlara Vadisi Nerede

Türkiye’nin açıkhava müze şehri olan Nevşehir de bulunan muhteşem güzellikteki bir vadidir. Doğa yürüyüşçülerinin sık sık ziyaret ettiği, doğa ile kucak kucağa olacağınız enfes bir yürüyüş olacağından emin olabilirsiniz….

Ihlara Vadisi – Ihlara Vadisi Nerede

ıhlara vadisi hangi ilimizde

ıhlara vadisi hangi ilimizde

Doğal olarak kendiliğinden oluşan büyüleyici bir vadidir. Vadi içerisinde erken Hristiyanlık dönemine ait kiliseler,  yerleşim yerleri, mağara tipi evler ve duvar mezarları görülecek yerler arasındadır. Oldukça ilgi çeken, Türkiye’nin en önemli tarihi açık hava müzelerinden birisidir. Aksaray ilini de bulunan Ihlara Vadisi yılın 365 günü de ziyaretçilerini ağırlayan muhteşem güzellikteki bir doğa olayıdır.

ıhlara vadisi nerede

ıhlara vadisi nerede

Ihlara Vadisi Gezilecek Yerler 

Bütün bu vadiyi gezebilmek için arabayla belli bir yere kadar gidilebiliyor. Ve araçlar için belirlenen yerlere arabanızı park edip diğer yerleri ise adım adım gezerek, tarihi damarlarınızda hissederek gezebilirsiniz. Zorlu yollardan parkurlardan geçeceğiniz için, rahat bir kıyafet ve rahat bir ayakkabı tercih etmeniz gerekmektedir.

Ihlara Vadisi tarihi

Ihlara Vadisi tarihi

Ihlara Vadisi nasıl gidilir

Ihlara Vadisi’ne Aksaray-Nevşehir yolu arasında, 11.kilometresinden saparak gidebilirsiniz. Hasandağılavları ile oluşan kanyondan bir çay geçmektedir. Burası ise Melendiz Çayı adını almıştır. 14 kilometre boyunca bu çayın kıyısında yürüyebilirsiniz.

Zelve ıhlara vadisi

Zelve ıhlara vadisi

Ihlara vadisi Tarihi

Burası Jeomorfolojik özelliklerinden dolayı keşiş ve rahipler için uygun bir inziva ve ibadet yeri olmuştur. Ihlara Vadisi’nde bulunan kiliselerde 6. Yüzyılın sonuna dek uzanan duvar süslemeleri ile karşılaşacaksınız. Bir yerleşim yeri olarak düşmemelisiniz. Dini yönüyle tanınan Ihlara Vadisi doğal yapısı itibari ile kendinizi huzurlu hissetmenizi sağlayacak muhteşem bir kanyondur.

nevşehir ıhlara vadisi

nevşehir ıhlara vadisi

Ihlara vadisi Oteller Pansiyonlar

Günübirlik gelmemişseniz, yılın hangi ayı hangi günü olursa olsun konaklama sorunu yaşamazsınız. Peri bacaları içine restore edilen taş oteller, pansiyonlar, lüks oteller ve butik otelleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Yine de öncesinde rezervasyon yapmanızı öneririz. Yeme içime ve dinlenme ihtiyacınız için bulunan restoran, lokanta ve kafeleri, akşamları ise türkü bar ya da disco barları bulunmaktadır. İyi eğlenceler, iyi tatiller…

ıhlara vadisi fotoğrafları

ıhlara vadisi fotoğrafları

Ihlara Vadisi Resimleri

Bir önceki yazımız olan Meryem Ana Evi - Meryem Ana Evi Nerede başlıklı makalemizde İzmir gezilececek yerler, Meryem Ana Evi ve meryem ana evi giriş ücreti hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • ıhlara vadisi hangi ilimizdedir
  • monte carlo

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ihlara Vadisi – Ihlara Vadisi Nerede için yorumda bulun

    Ihlara Vadisi – Ihlara Vadisi Nerede için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ihlara Vadisi – Ihlara Vadisi Nerede için ilk yorumu yapabilirsin.