İskenderiye Feneri Nerede – İskenderiye Feneri Hakkında Bilgi

Dünyanın 7 harikasından biri olan İskenderiye feneri, Mısırdaki İskenderiye Limanı karşısındaki Pharos Adasında yapılmıştır. Işığını 70 km. İleri taşıyabilen ve dünyanın en yüksek yapısı olarak kabul edilen İskenderiye Feneri dönem denizcileri için eve kavuşmak anlamını taşımakta ve kullanılmaktaydı. İskenderiye Feneri Nerede – İskenderiye Feneri Hakkında Bilgi

iskenderiye feneri resimleri

iskenderiye feneri resimleri

Dünyanın 7 harikasından biri olan İskenderiye feneri, Mısırdaki İskenderiye Limanı karşısındaki Pharos Adasında yapılmıştır. Işığını 70 km. İleri taşıyabilen ve dünyanın en yüksek yapısı olarak kabul edilen İskenderiye Feneri dönem denizcileri için eve kavuşmak anlamını taşımakta ve kullanılmaktaydı.

İskenderiye Feneri Nerede – İskenderiye Feneri Hakkında Bilgi

İskenderiye Feneri Tarihi

Büyük İskender’in ölmesiyle, Mısır ‘ın hâkimiyeti, İskender’in komutanı olan Ptolemy Baltamyus Soter’ e geçmiştir. İskenderiye feneri Soter tarafından yapılmış, ölümünden sonra ise oğlunun hükümdarlığı döneminde bitirilmiştir.

Devletin adı Büyük İskender’den sonra Baltamyus olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Baltamyus, o dönemde ticari faaliyet kollarından olan denizcilikte Yunanlılarla birlikte çalışmaktaydı. Bu nedenle bir deniz feneri inşa edilmesi gerekiyordu. İskenderiye feneri, M.Ö 285–246 yılları arasında yapılmıştır. Şimdiye kadar yapılmış en yüksek deniz feneri ve kullanılmış tek dünya harikası olmasının yanında, 135 metrelik binanın tunç aynası gündüzleri bile 35km. İleriden görülebilmekteydi. Limana giren gemilere yaverlik etmekteydi. En alt bölümü dikdörtgen şeklinde ve 55 metre yüksekliğinde yapılmıştı. Orta bölüm, silindir şeklinde ve yaklaşık 27 metre yükseklikteydi. En üst bölüm ise silindir şeklinde inşa edilmekte ve oda içerisinde alevi muhafaza etmekteydi.

Üst kısmı 955 deki deprem ve fırtına yüzünden kopmuştur. 1302 de meydana gelen bir deprem sayesinde ise orta gövde yıkılmıştır. Memluk sultanı Kait Bay’ın yaptırmak istediği bir kale için, geri kalan kalıntıları teker teker sökülmüştür.

İskenderiye feneri, şimdiye dek gelmiş ve gelecek bütün deniz fenerlerinin öncüsü ve örneği olmuştur.

İSKENDERİYE FENERİ RESİMLERİ

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • iskenderiye feneri nerededir?
  • iskenderiye feneri

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İskenderiye Feneri Nerede – İskenderiye Feneri Hakkında Bilgi için yorumda bulun

    İskenderiye Feneri Nerede – İskenderiye Feneri Hakkında Bilgi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İskenderiye Feneri Nerede – İskenderiye Feneri Hakkında Bilgi için ilk yorumu yapabilirsin.