İstanbul Tarihi Mekânlarından Yedikule Hisarı

İstanbul’un mimari eserlerinden biri olan Yedikule hisarı ve zindanları, saray burnundan Bakırköy’e uzanan sahil şeridi üzerindedir.

İstanbul Tarihi Mekânlarından Yedikule Hisarı

yedikule hisarı resimleri

yedikule hisarı resimleri

 

Yedikule Hisarı Hakkında Bilgi ve Yedikule Hisarı Tarihi

İmparator II. Theodosios devrinde yapılan kara tarafı Bizans surlarının en önemli girişi ve altın kapı arkasına ek olarak yapılması ile İstanbul’un fethinden dört yıl sonra 1457–1458 yılında fatih sultan Mehmet tarafından bir iç kale şeklinde yaptırılmıştır. İstanbul’un fethinin ardından üç kuleli bir surun eklenmesiyle, bugünkü görünümünü almıştır. Bundan dolayı mimarisinde Bizans ve Osmanlı yapıları hâkimdir. Hisar surları, beş köşeli bir yıldız şeklindedir. Etrafını saran kuleleri Güney Pylon Kulesi, Kuzey Pylon Kulesi, Kitabeler Kulesi, Top Kulesi, III. Ahmet Kulesi, Hazine Kulesi Ve Bayrak Kulesidir. Yedi kule hisarında, uzunca bir dönem devlet hazineleri muhafaza edilse de, yerli ve yabancı birçok mahkûmun zindan edilmesinden dolayı da, akla Yedi Kule Zindanları olarak kazınmıştır.

Hisar zindan olarak kullanıldığında birçok önemli lideri tutsak etmiştir. Bunlarda önemli olanları, Genç yaşta tahta çıkan Genç Osman lakaplı, II. Osman’dır. Genç Osman, yeniçeriler tarafından tahttan indirilince, Yedikule zindanlarında tutsak edilmiş ve katledilmiştir. Diğer önemli kişiler ise, Trabzon Rum İmparatoru David Kommenos ve oğulları, son Abbasî halifesi IV. Mütevekkil ve Kırım Hanı Mehmet Giray Han’dır.

Hisarda, 1958–1970 yılları arasında son yenileme çalışılması yapılmıştır. Yedikule Hisarı, günümüzde konser ve müze olarak kullanılmakta ve kapılarını her gün halka açmaktadır.

Yedikule Hisarı’na Nasıl Gidilir – Yedikule Hisarı Nerede

Yedikule Hisarı, İstanbul’un Fatih semtinde yer almaktadır. Tren, Tramvay ve Iett Otobüsleri ile rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yedikule Hisarı Resimleri

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • bingol
  • manavgat

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İstanbul Tarihi Mekânlarından Yedikule Hisarı için yorumda bulun

    İstanbul Tarihi Mekânlarından Yedikule Hisarı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İstanbul Tarihi Mekânlarından Yedikule Hisarı için ilk yorumu yapabilirsin.