İstanbul Tarihi Mekânlarından Yıldız Sarayı

Yıldız Sarayı Nerede : Beşiktaş, Ortaköy ve Balmumcu arasında kalan yıldız sarayı, tarihe tanıklık etmiş, yaşanmışlık kokan yerlerden biridir. Bizans dönemine dek varan tarihi ile günümüzde müzeye dönüştürülmüş olan Yıldız Sarayı’nda Sultan II. Abdülhamit’e ait olan şahsi eşyaları sergilenmektedir.

İstanbul Tarihi Mekânlarından Yıldız Sarayı

yıldız sarayı hakkında bilgi

yıldız sarayı hakkında bilgi

Yıldız Sarayı Hakkında Bilgi ve Yıldız Sarayı Tarihi

Sultan ııı. Selim tarafından annesi Mihrişah sultan için 1885 yılında yaptırılmaya başlanmıştır. Daha sonra Osmanlı padişahı II. Abdülhamit, 33 yıl boyunca Osmanlı devletinin ana sarayı olarak kullanmaya başlamıştır. Marmara deniz sahilinden başlayıp, git gide yükselerek sırt çizgisine kadar tüm yamacı kaplayan bir bahçe, koruluk içine yerleşmiş saraylar, köşkler, yönetim bölümü, koruma ve parklar bütünüdür.

Bu bölge kanuni sultan Süleyman döneminde, padişahlar için avlanma yeri olarak kabul görmüştür. II. Abdülhamit’in, Dolmabahçe sarayından ayrılarak, daha korunaklı olan yıldız sarayına çekildiği rivayet edilmektedir.1882 de Mithat paşa ve Mahmut Celalettin paşanın idamına karar verilen mahkeme, Yıldız sarayının içindeki mahkemedir. Bu nedenle adını yıldız mahkemesi olarak kazanmıştır.1909 daki 31 Mart Vakası yaşanmasından dolayı, Sultan Abdülhamit’in tahttan indirilmesi üzerine, Saray halk tarafından yağmalanmış ve kısmen de olsa yakılmıştır.

Yıldız sarayı, Osmanlı mimarisinin en tipik örneklerindendir. Asıl adı Hamidiye olmasına karşılık, daha çok Yıldız Camii olarak bilinmektedir. Saray, Büyük Mabeyn, Şale Köşkü, Malta Köşkü, Çadır Köşkü, Yıldız Tiyatro Ve Opera Evi, Yıldız Saray Müzesi ve İmparatorluk Porselen Üretim Evi’ni kapsamaktadır.

Yıldız Sarayı na Nasıl Gidilir

Yıldız Sarayına, Iett Otobüsleri, İdo Deniz Vapurları ve Metrobüs kullanarak Beşiktaş semtinden rahatça ulaşabilirsiniz.

YILDIZ SARAYI RESİMLERİ

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İstanbul Tarihi Mekânlarından Yıldız Sarayı için yorumda bulun

    İstanbul Tarihi Mekânlarından Yıldız Sarayı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İstanbul Tarihi Mekânlarından Yıldız Sarayı için ilk yorumu yapabilirsin.