İstanbul un En Güzel Yerleri

İstanbul medeniyetler kentidir. Yıllarca medeniyetlere ev sahipliği yapmış İstanbul sadece kültür ve medeniyet çeşitliliği ile değil bu medeniyetlerin tarihlerine de ev sahipliği yapmıştır. Tarih i alanlarına denizi, iki yapayı bir araya getirmiş olduğu coğrafi özellikleri de bir araya geldiği için medeniyetler kenti olması kaçınılmaz. İstanbul coğrafi konumu, tarihi mekanları ile sadece yurt içinde değil yurt dışında da oldukça turist kazanmakta ve çeşitli ülkelerden insanlar, İstanbul u görmek için onca yolu kat etmektedirler. Denizi, havası, her kesime hitap eden semtleri ile adını duyuran İstanbul dünya üzerinde gezilmeye, görülmeye değer metropol kentleri arasına girmiştir. Peki, İstanbul un en güzel yerleri nelerdir, görülmeye değer yerleri nelerdir

A – Kız Kulesi

İstanbul a geldiğinizde belki de ilk gezmeniz gereken yer kız kulesidir. Kız kulesi İstanbul boğazında küçük bir adacık üzerine kurulu olan kız kulesinin kuruluş ve yapılışı adına rivayetler vardır. Salacak yakınlarında bulunan kız kulesi romantik bir akşam yemeği, sabah kahvaltısı veya öğlen yemeğini burada yiyebilir sadece gezmek adına da kız kulesine gidebilirsiniz. Deniz ulaşımı ile kız kulesine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

B – Topkapı Sarayı

İstanbul un en güzel yerleri arasında tarihi top kapı sarayını unutmamak gerekir. Topkapı sarayı 1478 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılan Topkapı sarayı görülmeye değer mekanlar arasında. Osmanlı mimarisinin taşındığı yıllardır padişahlara ve saray yaşamına tanıklık etmiş, nice padişahların ev sahipliği yaptığı Topkapı sarayı ziyarete açık bir mekan ve Osmanlı İmparatorluğunun yaşadığı ve o mimariyi solumak isteyenlerin tercihleri arasındadır.

C – Ayasofya Müzesi

İstanbul un en güzel yerlerinden biride Ayasofya müzesidir. Ayasofya müzesi, Bizans imparatoru Jüstinyen tarafından yapılan Ayasofya daha sonraları Fatih Sultan Mehmet in girişimi ile cami halini almıştır. Dini bir mekan olan Ayasofya müzesi yurt dışı ve içinden çeşitli dinlere hakim kişiler tarafından ziyaret edilmektedir. Ayasofya tarihi bir mekan yanı sıra dini niteliğe de sahip olması yönünden sıkça ziyaret edilen ve en güzel yerler adını alan mekanlardan biridir.

D – Adalar

İstanbul da daha doğal mekanlar görmek isterseniz, büyük ada ve adalar tamda sizin mekanınız. Tarihi yapıları deniz ortasındaki küçük adacıkların en büyüğü büyük adadır. Büyük ada temiz havası, doğal yapısı korunmuş evleri ve turizme açık mekanları ile dikkatleri üzerine çekiyor. Büyük ada adaya gelen misafirleri fayton eşliğinde gezintiye çıkarıp tarihi ve doğal alanları gezme fırsatını yakalatıyor.

E – Dolma Bahçe Sarayı

İstanbul un en güzel yerlerinden biride, Dolma Bahçe Sarayıdır. Dolma Bahçe Sarayı Osmanlı imparatorluğunun gemilerinin demirlendiği adeta liman görevi gören bu mekan daha sonra Atatürk ün yaşadığı bir mekan ve hayata gözlerini kapattığı yer olması niteliğiyle de en sık tercih edilen ve en güzel yerler arasındadır.

F – Anadolu ve Rumeli Hisarları

Yine İstanbul un en güzel yerleri arasında Anadoluhisarı Rumelihisarı unutulmamalı, Çırağan Sarayı mutlaka ziyaret edilmelidir.

G – Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı

Alış veriş tutkunlarının gözdesi olan Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı da tarihi ve ticaretin yapıldığı yerler arasında. Eminönü Meydanı, kalabalık ve dar sokakları ile Beyoğlu, üst kesim ve ünlülere ev sahipliği yaptığı bebek, Nişantaşı gibi ünlü semtleri ile de oldukça gözde.

H – Yere Batan Sarnıcı

İstanbul da en güzel yerler listesini adını yazdırmayı başaran Yere Batan Sarnıcını mutlaka gezmelisiniz. Suların içerisinde yükselen sütunları ile adeta en gözde mekanlar arasında. Zamanında İstanbul un su ihtiyacını karşılayan bu Sarnıç ziyaret açık mekanlardan.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Mangal Alanları başlıklı makalemizde avcılar koru, Belgrad Ormanı ve Göztepe Mangal Keyfi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İstanbul un En Güzel Yerleri için yorumda bulun

    İstanbul un En Güzel Yerleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İstanbul un En Güzel Yerleri için ilk yorumu yapabilirsin.