İstanbul’un Yedi Tepesi

Yedi tepeli İstanbul” olarak şiirlere ve şarkılara konu olan güzel şehir İstanbul’un yedi tepesi kadar ünlü isminde “tepe” geçen çok sayıda ilçesi de mevcuttur. Bu nedenle yedi tepe ile kastedilenler genelde yanlış bilinmektedir.

İstanbul’un Yedi Tepesi

Yedi tepeli İstanbul’un bu ünlü yedi tepesi şu şekildedir:

 • Topkapı Sarayı Tepesi (Sarayburnu Tepesi)
 • Çemberlitaş Tepesi (Nur-u Osmaniye Tepesi)
 • Kocamustafapaşa Tepesi
 • Edirnekapı Tepesi
 • Beyazıt Tepesi
 • Yavuz Selim Tepesi
 • Fatih Tepesi.

Topkapı Sarayı Tepesi

Kentin kalbi durumundaki bu tepe, Tarihi Yarımadadaki tepelerden biridir. Bu yarımadanın burun kısmından başlayıp, yaklaşık 40 Metre yüksekliğe ulaşmaktadır. Topkapı Sarayı bu tepe üzerinde yer aldığından bu isimle anılır. Bu tepe üzerinde yer alan diğer tarihi yapılardan bazıları şunlardır: Ayasofya Müzesi, Aya İrin Kilisesi, Sultanahmet Camii, Sirkeci Garı, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Yeni Camii, vb.

Çemberlitaş Tepesi

Çemberlitaş Hamamını da kapsayan birçok ünlü tarihi yapının bulunduğu tepe, deniz seviyesinden 50 Metre kadar yükseğe ulaşmaktadır. Nur-u Osmaniye Camiisinin de yer aldığı tepe bu isim ile de anılabilmektedir. Çemberlitaş Tepesindeki diğer önemli yapılar şunlardır: Firuzağa Camisi, Kapalıçarşı, Binbirdirek Sarnıcı, Çinili Han, Mısır Çarşısı, vb.

Kocamustafapaşa Tepesi

Fatih Tepesinin güneyinde yer alan tepeye verilen isimdir. Deniz seviyesinden 60 Metre kadar yüksekliğe ulaşan tepe üzerinde Haseki Sultan Camii, Bayrampaşa Mescidi yer almaktadır.

Edirnekapı Tepesi

Mihrimah Sultan Camii bu tepe üzerindeki en önemli yapılardan biridir.

Beyazıt Tepesi

60 Metreye yakın bir yüksekliğe ulaşan bu tepe üzerinde yer alan yapılar arasında Beyazıt Camii, İstanbul Üniversitesi, Laleli Camii, Süleymaniye Camii, Çukurçeşme Hamamı, Zeyrek Camii, vb. tarihi eserler yer almaktadır.

Yavuz Selim Tepesi

50 Metre yüksekliğe ulaşan tepe üzerindeki en önemli eserler Yavuz Sultan Selim Camii, Fethiye Camii, Fener Rum Patrikhanesi, vb. gibi yapılardır.

Fatih Tepesi

Fatih Camii ve Bozdoğan Kemeri bu tepe üzerindeki en ünlü tarihi yapılardır. İstanbul’un en yüksek noktası bu tepe üzerindedir. Bu nedenle, geçmiş dönemlerde en prestijli yapıların bu tepede yapılmasına önem verilmiştir. Bu tepedeki diğer bir önemli yapı Havariyyun Kilisesidir. Bu kilise 12 havariye adanmıştır.  

İstanbul’un Yedi Tepesinin Fotoğraf Galerisi

Bir önceki yazımız olan Leipzig Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Leipzig e Nasıl Gidilir, Leipzig Fotoğraf Galerisi ve Leipzig Gezilecek Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

 • istanbulun yedi tepesi

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. İstanbul’un Yedi Tepesi için yorumda bulun

  İstanbul’un Yedi Tepesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İstanbul’un Yedi Tepesi için ilk yorumu yapabilirsin.