Jamaika Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi

Jamaika Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi; Büyük Antiller olarak adlandırılan ve Küba’nın güneyinde bulunan, Karayip Denizindeki bir ada olan, Bob Marley’in ülkesi olarak bilinen, 1494 yılında Kristof Kolomb’un keşfettiği, 1655 yılına kadar İspanyolların yönetiminde kalan Jamaika, Orta Amerika ve Karayip lerdedir.

Jamaika Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi

Harika bir tatil geçirmek istiyorsanız en başta gelen ülkelerden biri olan Jamaika’yı seçebilirsiniz.

Jamaika Nüfusu

10.990 km2 yüz ölçümüne sahip olan Jamaika’nın nüfusu 2.712 milyondur.

Jamaika Önemli Şehirleri

Başkent Kingston, Montego Bay, Ocha Rios, Portmore ve Mandeville Jamaika’nın önemli şehirleri arasında bulunmaktadır.

Jamaika Din ve Konuşulan Dil

Karayip ülkeleri arasında olan Jamaika din farklılığı en fazla olan ülkelerden biridir. Nüfusun büyük bir çoğunluğu Hıristiyan’dır. Müslüman, Hindu, Rasta, Bahaî, Yahudi dinlerinden olan nüfusu da sahip olan Jamaika’da yüzde 21 oranında dinsiz bulunmaktadır. Ülkede konuşulan resmi dil Jamaika İngilizcesi olarak bilinmektedir. Halk arasında yaygın olarak kullanılan diğer bir dil ise Creole’dir.

Jamaika İklim / Ne Zaman Gidilir

Jamaika’nın iç kısımlarında görülen ılıman havanın yanında sıcak ve nemli havadan oluşan tropikal iklim adaya egemendir. Jamaika ılıman iklimin etkisi nedeni ile her mevsim tatil yapma olanağı olan bir ülkedir. Yılın Mayıs ve Kasım ayları arası oldukça yoğun yağmurlara maruz kaldığından plajların kullanım süresi düşmektedir.

Jamaika Gezilecek Yerleri

Blue dağlarının eteklerine ve Red tepelerine uzanan ve Bob Marley’in müzesi bulunan Kingston ve Kingston’da her yılın Mart ayında gerçekleştirilen ve en büyük karnaval olan Jamaica Carnival mutlaka görülmesi gereken bir etkinliktir. Jamaika’nın kuzey batısında bulunan ve 12 km.lik bir sahile sahip olan Negril görülmesi gereken ve cennet olarak nitelendirilen, deniz, kum, güneş ve Reggae’nin buluştuğu eşsiz bir yerdir.

Jamaika Tarihi Yerleri

Dünyanın her köşesinden turist akınına uğrayan 19. Yüzyılın bahçecilik sanatına ait eşsiz bir örnek olarak kabul edilen Devon House Jamaika’ya giden her kesim tarafından büyük bir ilgi görmekte ve birçok aktiviteye ev sahipliği de yapmaktadır.

Jamaika Gece Hayatı

Reggae müziğinin doğduğu yer olan Jamaika’da Blues, Jazz gibi müzik çeşitleri eşliğinde gece hayatına renk katılmaktadır. Bob Marley’in doğduğu yer olarak bilinen Jamaika’da geleneksel hale getirilen müzik festivalleri gece hayatına renk katmaktadır. Ayrıca Jamaika’nın her köşesinde müzik yapan insanlara rastlamak mümkündür. Kingston’da bulunan Hit Strip gece hayatının vazgeçilmezleri arasında olmak ile birlikte Pepper’s, Quad, Weddy Weddy Wednesdays gece hayatının ışıkları arasındadır.

Jamaika Ne Yenir / Ne İçilir

Bölgede hüküm süren tropikal iklim sayesinde yetişmekte olan ananas, Hindistan cevizi, muz, papaya ve avokado cinsindeki meyveler enfes tatlardadır. Bölge mutfağında pirinç önemli bir yere sahip bulunmaktadır. İçerisinde püre haline getirilmiş tavuk ve et veya sebze bulunan ve ünlü yiyeceklerden biri olarak adı anılan Patty ismi verilen börek ve Coconut Shrimps adı verilen Hindistan cevizine batırıldıktan sonra yağda kızartılmış olan karides ülkenin önemli yemeklerindendir. Jamaika’da kendi usullerince pişirilen yemeklerde acı İskoç biberinin tercih edilmesi gözlerden kaçmayan bir seçimdir. Jamaika’da kızarmış yayın balığı yenilmeden ve buharda pişirilmiş et ile peynir tadılmadan ayrıca tanınmış rom içkisi içilmeden seyahat sona erdirilmemelidir. Dünyanın en iyi kahvesi olarak kabul görmüş Blue Montain kahvesi Jamaika seyahatinde vazgeçilmezler arasında yer almaktadır. Jamaika seyahatinden dönüşte en iyi rom markası olarak kabul edilen Appleton Estate marka rom almadan ülkeden dönüş yapılmamalıdır.

Jamaika Nasıl Gidilir

Jamaika’nın güney doğusunda bulunan ve 12 km. uzunluğunda olan Kingston limanı ulaşım açısından önemli bir yer teşkil etmektedir. Hava yolu şirketlerince Jamaika’ya düzenlenen uçuşlar vasıtası ile Jamaika’nın merkezine gidilmek isteniyor ise Kingston’da bulunan Norman Manley uluslar arası hava limanına ya da Jamaika’nın turistik bölgelerine gidilmek isteniyor ise Montego koyunda bulunan Donald Sangster uluslar arası hava limanına gitmek mümkündür.

Jamaika Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan İzlanda Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde Almanca, Danimarka’ca ve Dettifoss şelalesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Jamaika Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi için yorumda bulun

    Jamaika Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Jamaika Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi için ilk yorumu yapabilirsin.