Jantar Mantar Gözlemevi Nerede – Jantar Mantar Hakkında Bilgi

18.yy da Türkler tarafından kurulan bir gözlemevidir. Jantar Mantar Gözlemevi, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi şehrinde yer almaktadır. 13 adet mimari yapısı vardır. Muhammed şah ve Mihrace Savai Jai Singh’in emriyle 1924 de yapımı tamamlanmıştır. Buradaki gözlemler 7 yıl boyunca yapılarak, Zıc-i Muhammed Sahi adlı astronomik eserde toplanmıştır. Gözlemevi 1958’den sonra tarihi eser kapsamına alınmıştır.

Jantar Mantar Gözlemevi Nerede

Jantar Mantar Gözlemevi Hakkında Bilgi

jantar mantar gözlem evi

jantar mantar gözlem evi

 

Jantar Mantar Gözlemevi Tarihi

Jantar Mantar Nedir

Mihrace Savai İkinci Jai Sing, Jaipur yakınlarında, Amber de dünyaya gelmiştir. Babasının ölümünden sonra Amber’de Kral olmuştur. Savai, iyi bir idareci olmanın yanında aynı zamanda çok iyi bir astronom olarak tanınırdı. Yapım tamamlandıktan 10 yıl sonra bir gözlem evi daha yaptırmıştır. Daha sonra üç gözlemevi daha yaptırıldığı kayıtlarda görünmektedir. Bunlar Ujjain, Varanasi, Mathura’dır.

Jantar mantar gözlemevinde ilk önce pirinç aletlerle gözlem yapılmış, daha sonra görkemli ‘’bina aletler’’ yapılmıştır. Bunun nedeni dakiklik olarak hesaplanmak istenmesidir.1657 de bu aletler astronomide kullanılmaya başlanmıştır. Bu bina aletlerin adları; Samrat Yantra, Jai Prakash Yantra ve Ram Yantra’dır. Bunların hemen yanında, gözlemevinin girişinde, oğlu Savai Madho Singh tarafından dördüncü bina alet olarak tamamlanmış Misra Yantra yer almıştır. Misra Yantra, beş astronomik araçtan oluşmuştur.

Jantar Mantar Özellikleri

Jantar Mantar geniş bir acık hava gözlemevi niteliğindedir. 1843’te kısmen harap edilmişse de,

1852’de tekrar tamir edilmiştir. 1910 yılında ise ikinci Madho Sing tarafından diğer aletler tamir ettirilmiştir. Samrat Yantra’nın tepesine bir güneş kursu yerleştirilmiştir. Tabiki bu gözlemevi sadece güneşli günlerde çalışmaktadır. Yalnız günümüze sadece Jantar Mantar ulaşabilmiştir.

JANTAR MANTAR RESİMLERİ

 

 

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • camii
  • çin seddi kaç km

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Jantar Mantar Gözlemevi Nerede – Jantar Mantar Hakkında Bilgi için yorumda bulun

    Jantar Mantar Gözlemevi Nerede – Jantar Mantar Hakkında Bilgi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Jantar Mantar Gözlemevi Nerede – Jantar Mantar Hakkında Bilgi için ilk yorumu yapabilirsin.