Kelebekler Hakkında Bilgi

Doğanın muhteşem armağanı canlılardan olan kelebekler, renk ve desen cümbüşü kanatları ve kısacık ömürleri ile ünlüdürler. Bir tür böcek cinsi olan kelebekler “Lepidoptera” adı verilen grubun kanatlı cinsini teşkil etmektedirler.

Kelebekler Hakkında Bilgi

Kelebekler; kendi aralarında faaliyet şekillerine göre gece kelebekleri ve gündüz kelebekleri olarak ayrılmaktadırlar. Gündüz kelebekleri, adı üstünde, gündüzleri uçan, geceleri dinlenen cinse tekabül etmektedir. Gece kelebekleri de tersi şekilde geceleri uçarlar, gündüzleri dinlenirler.  Gece kelebekleri gündüz kelebeklerine nazaran daha ağır ve kalın bedenlere sahiptirler.

Yumurtlama yolu ile çoğalan kelebeklerin yumurtaları iğ şeklinde, küre şeklinde ya da yarım küre şeklinde olabilmektedir. Ağaç kabuklarına bırakılan yumurtalar burada korunma amacı ile etraflarında kalın kabuk oluştururlar.  Bu kabuğa “korion” adı verilmektedir. Yumurtalardan çıkan larvalar “tırtıl” adı ile anılmaktadırlar. Tırtıllar normal bir büyüklüğe eriştiklerinde ipek salgısı ile etraflarında koza örerler. Koza daha sonra pupa şekline geçer ve bu pupadan genç kelebekler çıkar.

Kelebeklerin ömrü 24 saat ile 2 ay arasında değişkenlik gösterir.

Kelebekler Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Pusula Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde Pusula, Pusula Foto Galerisi ve Pusula Hakkında Bilgi hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • kelebek resimleri

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kelebekler Hakkında Bilgi için yorumda bulun

    Kelebekler Hakkında Bilgi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kelebekler Hakkında Bilgi için ilk yorumu yapabilirsin.