Kırıkkale Gezilecek Yerler – Kırıkkale Tarihi Yerler

Kırıkkale Gezilecek Yerler – Kırıkkale Tarihi Yerler; Osmanlı arşiv belgelerinde ‘’Kırıkkal’’ şeklinde geçen ilimiz, Kırıkköyü ve şehir merkezindeki Kaletepe’nin söylenişlerinin zamanla dillerde değişip birleşmesinden ortaya çıkmıştır.

Kırıkkale Gezilecek Yerler – Kırıkkale Tarihi Yerler

16. ve 17. Yy da, Türk boylarının ve aşiretlerinin Anadolu’da yerleştiği bilinmektedir. Bu boylardan, Oğuz ve Oğuzhan oymaklarının da Kırıkkale‘de yerleştiği belgelerde yazmaktadır. Oğuz oymağı, Anadolu’yu Türkleştirip, İslamlaştıran, aynı zamanda ‘’Türkmen’’ adıyla bilinen büyük bir aşirettir.

Kırıkkale Hakkında Bilgi ve Tarihi

Bu bilgiler ışığında ilin adının 400 yıllık bir geçmişe dayandığını söyleyebiliriz. Çeşitli köy yakınlarında kaya kabartmaları, mağaradaki resimleri, ele geçen tarihi buluntular, yörenin Hitit uygarlığının yerleşim merkezi olduğunu kanıtlamaktadır. Höyüklerden toplanan çanak-çömlek parçaları araştırıldığında Roma ve Bizans dönemine ait olduğu hatta Eski, Orta, Tunç ve Demir çağlarından, bugüne varlığını koruduğu ortaya çıkmıştır. Balışeyh ilçesindeki taştan yapılmış camii ve türbelerin de Selçuklulardan tarafından yaptırıldığı bilinmektedir.

Kırıkkale Gezilecek Yerler Tarihi Yerler

Sulu Mağara, Ceritkale Kaya Mezarları, Hasan Dede Camii Ve Türbesi, Şeyh Şamil Türbesi, Haydar Sultan Camii ve Türbesi görülmeye değer yerler arasındadır.

Kırıkkale de Ne Yenir

Un Tarhanası, Sızgıt, Ekmek Aşı, Pelte, Etli Bulgur Pilavı, Mantı, Kömbe, Sarığıburma, Çalma, Sütlü gibi yöresel yemekleri bulunur.

Kırıkkale ye Nasıl Gidilir

İstanbul-Kırıkkale arası 526 km, Ankara –Kırıkkale arası 72 km, İzmir-Kırıkkale arası 671 km.dir. İç Anadolu bölgesinde olmasından dolayı, Türkiye’nin her yerinden ulaşım kolay sağlanabilmektedir. Demiryolu ve havayolu ile de ulaşmak mümkündür.

Kırıkkale İlçeleri

Bahşılı, Balışeyh, Delice, Karakeçili, Keskin, Kırıkkale Merkez, Sulakyurt, Yahşihan ve Çelebi Olmak üzere 9 ilçesi bulunmaktadır.

Kırıkkale Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • kırıkkalede gezilecek yerler
  • zonguldak ilçeleri

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kırıkkale Gezilecek Yerler – Kırıkkale Tarihi Yerler için yorumda bulun

    Kırıkkale Gezilecek Yerler – Kırıkkale Tarihi Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kırıkkale Gezilecek Yerler – Kırıkkale Tarihi Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.