Kongo Nehri

Kongo Nehri; adından da belli olduğu gibi Afrika sınırları içerisinde Kongo’da bulunmaktadır. Eski zamanlarda da adına Zaire denirdi. İlk olarak 15. Yüzyılda geldiği bilinmekle beraber, Aşağı Kongo Nehri’nin her iki yakası da mangrov bataklıkları ile çevrilidir.

Kongo Nehri

İlk olarak 1482 yılında Portekizli kâşif Diogo Cao keşfetmiştir. 19. Yüzyılda Nil nehrinin kaynağı olarak düşünülmüş fakat öyle olup olmadığı araştırılamadığı için netleştirilemedi. Kongo nehrinin ana kaynağı Lualaba Nehridir. Nehrin genişliği 500 metreye kadar çıktığı yerleri bulunmaktadır. 2800 metre uzunluğu boyunca suyoluyla yolculuk yapılabilir. İki yakası da bataklık olmayan az bölüm olduğu için bir tek köprüsü bulunmaktadır.nehrin haritasını çizen kişi Sir Henry Morton Stanley’dir.

Kongo Nehri Resimleri Görselleri >>>>>>>

Bir önceki yazımız olan Rwenzori Mountains başlıklı makalemizde Rwenzori Mountains, Rwenzori Mountains Görselleri ve Rwenzori Mountains Resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kongo Nehri için yorumda bulun

    Kongo Nehri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kongo Nehri için ilk yorumu yapabilirsin.