Konya’da Ne Yenir?

Saray mutfaklarına dayalı bir yemek kültürü ve zenginliği olan Konya’da, yediğiniz, içtiğiniz hiçbir şeyin tadını unutmanız mümkün olmayacaktır! Mevlana’nın kenti bu güzel şehirde etli ekmek, fırın kebabı ve peynirli pide gibi daha birçok lezzet sizin tarafınızdan da keşfedilmeyi beklemektedir.

Konya’da Ne Yenir?

Konya mutfağı sadece yemeklerinin lezzeti değil, aynı zamanda davetler şeklinde gerçekleşen yeme şekli ile ünlüdür. Yörede; aşçı takımı, kara yemek takımı, vb. farklı konseptlerde ve farklı ritüellerde davetler düzenlenmektedir.

Konya mutfağının önde gelen yemeklerinden bazıları şu şekildedir:

Etli ekmek: Konya’nın en ünlü yemeklerinden biri etli ekmektir. Bir tür pide, biraz da lahmacun benzeri bir yemek olan etli ekmek, Konya’da tadılması şart lezzetlerden biridir.

Fırın kebabı: Koyun etinden yapılan bu müthiş lezzetin kaynağı Selçuklu dönemine değin uzanmaktadır.

Çebiç: Bir tür kuzu eti yemeği olan çebiç (koyun ya da keçi kuzusu eti her ikisi de kullanılmaktadır), Konya mutfağına dair ziyafet yemeklerinin en bilinenidir.

Yöredeki diğer yemeklerden bazılarının isimleri şu şekildedir:

  • Peynirli pide
  • Çebiç
  • Su böreği
  • Bamya çorbası
  • Sac arası, vb.

Konya Yemekleri Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Tema Vakfı Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde Derneğe üye kazandırmak yönünde çaba harcamak, Genç Tema Gönüllüsü olmak ve Tema gönüllü eğitimcisi olmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • konyada ne yenir
  • konya da neresi gezilir ne yenir

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Konya’da Ne Yenir? için yorumda bulun

    Konya’da Ne Yenir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Konya’da Ne Yenir? için ilk yorumu yapabilirsin.