Kurtarıcı İsa Heykeli Nerede – İsa Heykeli Tarihi

Kurtarıcı İsa Heykeli, Brezilyanın Rio De Janeiro şehrinde Corcovado dağı üzerine bulunmakla beraber, şehrin sembolü durumuna dönüşmüş olan 1922 de yapılmış olan 40 metrelik bir İsa heykelidir.2007 yılında seçilmiş olan Dünyanın Yeni Yedi Harikası arasına girmeye hak kazanmıştır.

Kurtarıcı İsa Heykeli Nerede – İsa Heykeli Tarihi

kurtarıcı isa heykeli resimleri

kurtarıcı isa heykeli resimleri

Kurtarıcı İsa Heykeli Hakkında Bilgi

1922 yılında Rio De Janeiro da bulunan brezilyanın kurtuluşunun 100.yılı şerefine yapımı başlatılmıştır. Corcovado dağı şehrin 710 mt. Yüksekliğindedir. Heykel, dağın zirvesine tasarımcı Silva Costa ve Fransız Heykeltıraş Landowski tarafından beş yılda yapımı gerçekleştirilmiştir. Heykel 8 mt ’lik bir kaide üzerinde bulunur. Yaklaşık ağırlığı 1150 tondur. Açılmış kollarının uzunluğu 30 metre civarındadır. Yapımında sadece beton kullanılmıştır.

Kurtarıcı İsa Heykeli ne Nasıl Gidilir

Kurtarıcı isa heykeline ulaşmak için Concovado tren yolu kullanılmaktadır. Yaklaşık 350 kişi kapasite ile çalışan trenlerin, heykele ulaşımı yaklaşık 20 dakika civarındadır. Trenden görünen manzara büyük hayranlık yaratmaktadır.

Turistlerin en yoğun olarak akın ettiği dönemler Noel ve Paskalya zamanlarıdır. Tren garından heykele uzanan 222 basamak bulunmaktadır. Bu merdivenlerin yanında asansörlerle de ulaşım sağlanabilmektedir. Kurtarıcı İsa Heykeli, özellikle akşamüstleri ve güneşin şehri terk etmesiyle oluşan şehrin ışıklarının etkisiyle, binbir hayranlık uyandıran muhteşem bir manzaraya sahip olmaktadır.

1999 yılında ünlü Paraşütçü, Felix Baumgardner, İsa heykelinin sağ kolunda attığı bir ok ile bir halat fırlatmış ve paraşüt ile atlayış gerçekleştirmiştir.

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • ordu
  • istanbul köprusu

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kurtarıcı İsa Heykeli Nerede – İsa Heykeli Tarihi için yorumda bulun

    Kurtarıcı İsa Heykeli Nerede – İsa Heykeli Tarihi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kurtarıcı İsa Heykeli Nerede – İsa Heykeli Tarihi için ilk yorumu yapabilirsin.