Lale Devri Hakkında Bilgi

1718 ve 1730 yılları arasında yaşanan, Osmanlı İmparatorluğu’nun en ihtişamlı dönemine “Lale Devri” adı verilmiştir. Döneme bu adın verilmesinin sebebi o yıllarda İstanbul’da çokça var olan ve dönem ile özdeşleştirilen lale çiçekleridir.

Lale Devri Hakkında Bilgi

Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa, 1718 yılında sadrazam olmuştur ve sadrazam olur olmaz ilk icraati ağır koşulları olan Pasarofça Antlaşmasına imza atmak olmuştur. Bu antlaşma ile Avusturya ve Venedik ile 1714 yılından beridir sürmekte olan savaş sona ermiştir.

Batıya yakın bir politikanın önderliğini yapan Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa, Batı medeniyetini Osmanlı’ya taşıyabilmek için çeşitli faaliyetlere girişmiş, bu yönde yoğun çaba sarf etmiştir. Dönemin Padişahı III. Ahmed’in de desteğini arkasına alan Sadrazam; İstanbul’da bir dizi bayındırlık işine girişmiştir. Batıdaki örnekler baz alınarak birçok bina, bahçe, yalı, kasır, vb. inşa edilmiştir. Matbaanın ve bugünkü itfaiye teşkilatının temeli olan tulumbacılık teşkilatının kurulması bu dönemde gerçekleşen en önemli gelişmeler olmuştur.

Özellikle yüksek mevkilerdekilerin döneme özel olarak alışılagelmiş şaşalı eğlenceleri zaman içinde halkı rahatsız eder düzeye gelmiştir. Bu rahatsızlık devam ederken vergilerin elden toplanması usulünün geliştirilmesi ve paranın değerinin düşürülmesi halkta galeyan oluşma noktasına gelinmesine neden olmuştur. Bu rahatsız ortamdan faydalanmak ve III. Ahmed‘i tahttan indirmek isteyen güçlerin teşviki ile başlayan Patrona Halil Ayaklanması neticesinde Damat İbrahim Paşa idam edilmiş, III. Ahmed’in yerine 1. Mahmud tahta geçmiştir.

Lale Devri Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Ermenistan Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Cumhuriyet Meydanı, Erivan Gece Hayatı ve Ermenistan Foto Galerisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Lale Devri Hakkında Bilgi için yorumda bulun

    Lale Devri Hakkında Bilgi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Lale Devri Hakkında Bilgi için ilk yorumu yapabilirsin.