Liberya Gezilecek Yerleri

Liberya Gezilecek Yerleri; 99.067 km² yüz ölçüme sahip Liberya Afrika kıtasında yer almakta olup Sierra Leone, Gine ile komşu ve Fildişi kıyısı ve Atlas okyanusu ile çevrilidir.

Liberya Gezilecek Yerleri

En eski zenci cumhuriyeti unvanına sahip Liberya sömürge görmemiş tek Afrika ülkesi olarak da tanınır. Başkenti Monrovia olan “Yalnız Yıldız” Liberya’ da Liberya Doları kullanılmaktadır.

Liberya Nüfusu

Liberya’nın nüfusu 3 milyon civarındadır. Ülke halkı ikiye ayrılır: Kabile halkı ve Amerika dan gelen zencilerin soyunun devamı olan Liberyalılar. Kabile halkı köylerde, ormanlarda yerleşiktir ve tarım ve avcılıkla geçimini sürdürür. Amerika dan azat edilen zencilerin soyundan gelen Liberyalılar ise sosyal olarak daha üst konumda bulunmakta yaşam standartları daha yüksek konumdadır. Diğer ülkelerden göç eden yabancılar azınlık konumundadır.15 Bölgeye ayrılan Liberya 1986 anayasası ile yönetilmektedir.

Liberya Önemli Şehirleri

Monvoria:Ülkenin başkentidir olan Monvoria finans, ticaret ve turizm alanında da oldukça önemli bir konuma sahiptir. En düşük sıcaklığın 20 derece olduğu başkent Monvoria’ ya Kasım – Nisan ayları arasında gidebilirsiniz. Silver Beach başkent Monvori’ nın en ünlü plajıdır. Ayrıca St. Martin’ s Beach diğer alternatif olabilir.

Buchanan: Liman şehri Buchanan sahilleri ile ünlü bir yer sayılabilir. Ama ülkede yaşanan siyasi sorunlar bu limanları da güvenli konumdan uzaklaştırmaktadır.

Liberya Din ve Konuşulan Dil

Liberya’nın resmi dili İngilizce olup yerli halkın kullandığı genel inanılan din Hıristiyanlık ve yerel dinlerdir. İslamiyet’e inananların oranı diğer din mensuplarına nispeten daha azdır.

Liberya İklim/ Ne Zaman Gidilir

Liberya’ tropikal iklim görülmektedir. Hava sıcaklıkları yüksek ve nemlidir. Kasım – Nisan ayları yağışlı geçmekte. Türkiye’nin aksine en sıcak aylar Şubat ve Mart aylarındır ve ortalama 40 derece sıcaklık görülebilmektedir. En düşük sıcaklıklar ise 15 derece Ağustos ayında görülmektedir. Havanın güneşli olduğuna her zaman aldanmayın çünkü bir anda yağmur altında kalabilirsiniz.

Liberya Gezilecek Yerler

Liberya Ulusal Müzesi, Piso Gölü, yağmur ormanlarını ve Hipopotam, antilop, fil gibi vahşi hayvanları görebileceğiniz Sapo Ulusal Parkı, MountNimba, Cece Plajı, Providence adası, CentennialPavilion Liberya’ da gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Fakat ülke içinde gezintiye çıkmadan önce sağlığınız için dikkatli olmalısınız. Son yıllarda baş gösteren ebola virüsü tehlike olabilmektedir.

579 km sahil şeridine sahip ülke ne yazık ki siyasi sebeplerden dolayı turizm sektöründe istenilen düzeye gelememektedir. Güvenlik, sağlık gibi konularda yaşanan sorunlar turistlerin Liberya’dan uzaklaşmasına sebep oluyor.

Liberya Tarihi Yerleri

Ülkenin tarihi çok eski değildir. 19.Yüzyılda Amerika dan azat edilen köleler gemiyle Liberya’ ya gelerek burada ülkeyi kurmuşlardır. Liberya Ulusal Müzesi gezilebilecek mekanlardan biridir.

Liberya Gece Hayatı

Gece hayatı çok canlı olmayanLiberya’da Sky Bar alternatifler arasında sayılabilir. Ayrıca Club Lava LoungeandSportsbar en gözde mekanlardan biri sayılabilir.

Tur isterseniz Costa Rica turları, MonkieDay, Green Life vb. pek çok tur alternatifi siz bekliyor olacaktır.

Gece hayatı tercih edenlerdenseniz dışarı çıkarken dikkatli olmalısınız. Ülkede yaşanan iç karışıklıklar güvenlik açısından sorun yaratmaktadır.

Liberya Ne Yenir/ Ne İçilir

Cafe Liberya, The GreenHouse, LaMesa de Monique, Jauja en lezzetli restaurantların başında geliyor.  Liberya’ ya gidilirse shwarma, humus, felafel yemeden dönülmez. Balık çeşitleri açısından menüler gayet zengindir. Levreğe benzerliği ile ünlü Snapper de tercih edilebilecek yemeklerdendir.  Deniz ürünleri tercihlerinize ıstakoz, dilbalığı, baraküda gibi deniz mahsullerini eklemeden dönmeyin. Sonuçta Liberya deniz ürünleri açısından oldukça zengin seçeneklere sahiptir. Lübnan mutfağına da rastlanan Liberya’ da tatlılar da ünlüdür.

Liberya Nasıl Gidilir

Türkiye den aktarmalı olarak başkent Monvoria’ ya uçakla gidilebilir.

Liberya Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Azerbaycan Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde Azerbaycan Din ve Konuşulan Dil, Azerbaycan Foto Galerisi ve Azerbaycan Gece Hayatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. metin yazıcı dedi ki:

    14.aralık.2015 de Liberyaya uçuyorum.Dönünce bakalım neler anlatacağım.
    Bende merak ediyorum.

  2. metin yazıcı dedi ki:

    website adresini düzeitiyorum.