Malatya Gezilecek Yereler – Tarihi Yerler

Malatya, Türkiye’nin kaysı bahçesi… Muhteşem kaysıları ile meşhur olan Malatya, doğası yemyeşil, havası serin, kış mevsiminde ise soğuk ve karlı geçmektedir. 

 

Malatya Hakkında Bilgi ve Tarihi

Mevsimine göre, birçok festivale ev sahipliği yapan Malatya’nın nüfusu festival zamanları dışında, 2012 sayımlarına göre 494.918 kişi olmaktadır. Festival zamanlarında ise ortalama 3.000-3.500 kişi kadar bir artış gözlenmektedir. Toplam 12.313 km2 yüz ölçümüne sahip olan Malatya, Büyükşehir olmanın dışında, kırları ve köyleri ile de çok meşhurdur. Malatya, Fırat Nehrinin geçtiği ender ama şanslı şehirlerimizdendir. MÖ 6.000 yıllarına dayanan bir geçmişe sahiptir. Malatya üzerinden ticaret yolları olduğu için birçok savaşa sebep olmuştur. Birçok devletin eline geçmiş olan Malatya sırasıyla şu kişilerin eline geçmiştir; Hattiler, Hititler, Asurlar, Medler, Persler, Büyük İskender İmp., Kapadokya Krallığı, Pontus Devleti, Doğu Roma İmp., Bizans İmp., Danşimendiler, Selçuklu Devleti, Osmanlı İmp., Timur Devleti, Dulkadiroğulları ve Osmanlı İmparatorluğu.

Malatya Gezilecek Yerler – Tarihi Yerler

Malatya’nın merkezinde Kanal Boyunda şehrin merkezinden su akar ve görülmeye değer Kernek Şelalesi bulunmaktadır.

Malatya’nın merkezinde Kernek Parkı, Abdullah Gül Parkı, İsmet Paşa Parkı, Malatya Müzesi, Beş Konaklar, Kervansaray, Kesik Köprü başlıca gezilecek yerler arasında bulunmaktadır. Mesire yeri olan Pınarbaşı’nda ailenizle birlikte piknik yapabilecek temiz hava alabileceksiniz. Yaz aylarında yapılan, Kayısı fuarı sayesinde şehirde etkinlikler olur. Bunun yanı sıra Yeşilyurt ilçesinde yapılan Kiraz şenliği, Hekimhan’da ceviz, Arguvan ilçesinde ise, Türkü etkinlikleri yapılır.

Malatya nerede nasıl gidilir

Hava yolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşım sağlanmaktadır. İstanbul’a Karayolu ile 16 saatte ulaşılırken, Havayolu sayesinde bir saat otuz dakikada ulaşabileceksiniz.

Malatya İnönü Üniversitesi

1975 yılında kurulmuştur. Ayrıca bir devlet üniversitesidir. İnönü Üniversitesinde 13 Fakülte, 4 Enstitü, 4 Yüksekokul, 1 Devlet Konservatuvarı, 10 Meslek Yüksekokulu, 14 Araştırma ve Uygulama merkezi bulunmaktadır.

Malatya yemekleri Malatya nın neyi meşhur

Analı kızlı, Patlıcan Tava, Malatya Kağıt Kebabı, Bulgurlu Lahana Sarma, Bildik Dolması, Etli Yarmacalı Pilav, Mercimekli İçli Köfte, Sıkma Köfte, Patatesli İçli Köfte, Yeşil Fasulye Köfte, Kısır, Kavurmalı Yumru Köfte, Kulak Çorbası, Malhuta Çorbası, Tarhana Çorbası, Patlıcanlı Köfte, Fasulye Yaprağı Köftesi gibi lezzetleri tatmalısınız. Mutfak kültürü çok gelişmiş olan Malatya’da hemen her yörenin damak tadını bulabilirsiniz. Çok beğeneceğinizden emin olabilirsiniz…

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • Malatya Tarihi Yerler
  • malatya gezilecek görülecek yerler

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Malatya Gezilecek Yereler – Tarihi Yerler için yorumda bulun

    Malatya Gezilecek Yereler – Tarihi Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Malatya Gezilecek Yereler – Tarihi Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.