Malatya Piknik Alanları

Malatya sadece ticaret ürünleri ile değil aynı zamanda ticaret yolu üzerinde olduğu için piknik alanlarıyla da oldukça bilinen iller arasına adını yazdırmayı başarmış durumda. İlçeleri, şehir merkezi ve tüm buralarda bulunan piknik alanları ile dikkat çekmeyi başarmış hatta diğer iller le bağlantı yollar arasında kurduğu mekanları ile de kendinden konuşturmayı başarmış durumda. Malatya nezih ve temiz mekanları ile piknik alanlarının çokluğu ve doğal oluşları tercih edilmelerine sebebiyet vermektedir.

A – Horata Piknik Alanı

Malatya piknik alanları denildiğinde ilk akla gelen horatadır. Horata adını Beydağı eteklerinde akan horata deresinden almaktadır. Horata şehir merkezine yaklaşık 5 km uzaklıkta ve konak kasabasında bulunan bir piknik alanıdır. Konak kasabasının incisi olan horata diğer ilce ve merkezden piknik yapanları ve piknik tutkunlarının ağırlamaktadır. Horata deresinin etrafında biçimlendirilmiş olan piknik alanı ilk mekanlar arasında. Temiz akan suyun etrafında su sesleri ve kuş cıvıltılarının doğa ile birleşmesinden hoşlanan halk tarafından tercih edilmektedir.

B – Davullu Pınar Piknik Alanı

Malatya piknik alanları denildiğinde akla gelen bir diğer mekan, davullu pınar dır. Davullu Pınar, Yeşilyurt ilçesinde merkezine 2 km kadar uzaklıkta bulunan Davullu Pınar piknik alanı olarak sık tercih edilenler arasında. Kaynak suların büyük taşlar arasında çıkarak çıkardığı ses ve tahribata uğramamış doğası ile Davullu Pınar piknik alanı nezih bir mekan olarak hafızalara kazanmakta. Malatya piknik alanlarında en çok tercih edilenler arasında adını yazdırmış.

C – Orduzu Pınarbaşı Piknik Alanı

Orduzu Pınarbaşı. Orduzu Pınarbaşı Malatya merkezde yer almaktadır. Aynı zamanda geçiş bölgesi olan Malatya Elazığ karayolu üzerinde bulunan aynı zamanda dinlenme tesisi olarak da kullanılan bu mekan piknik alanı olarak ta kullanılmaktadır. Orduz ilçesinde kaynak sulardan set çekilerek oluşturulan gölet ve etrafına bütünleştirilen piknik alanı oldukça dikkat çekmektedir. Yaz aylarında Malatya halkının vazgeçilmezi olmaktan kaçınamayan Orduz yamaçta etrafı çevrili ağaçları ile temiz havası ve nezihliği ile yine kendinden konuşturan mekanlar arasında. Kentin en gözde mekanlarından olan Orduz, kayısı festivallerine, ünlülerin konserlerine ve daha birçok aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır. Futbol sahası, piknik alanları, kamelyaları ve yeşil ağaçları ile Malatya halkının vazgeçilmez niteliğinde yer alır.

D – Sürgü Takas Piknik Alanı

Malatya piknik alanları bir diğer sevilen ve bilinen mekan Sürgü Takas piknik alanıdır. Doğanşehir ilçesinde bulunan Sürgü Takas Sürgü Vadisinin akan suları ve etrafında ki yeşil alanları ile doğa tutkunlarını kendine çekmektedir. Malatya ya 70 km uzaklıkta anayol üzerinde olan Sürgü Takas aynı zamanda balık tutkunlarını alabalık tesisleri ile kendine çekmektedir. Alabalık tutkunlarının vazgeçilmezi haline gelmektedir. Malatya piknik alanları arasın da sulu mağara ve Gürpınar şelalesini unutmamak lazım. Sulu Mağara Polat kasabasına 6 km uzaklıkta olan sulu mağara doğal mağara yapısı içerisinde bulunan sarkıt ve sütunlar ile piknik ve doğaseverleri barındırmaya devam ediyor.

E – Somoncu Baba Piknik Alanı

Malatya piknik alanları arasında unutulmaması gereken bir mekanda, Somoncu baba ve çevresidir. Darende ilçesinde eski darende yolu mevkiinde Somoncu baba Cami önünde bulunan kuyudan çıkan balıklar ve havuz sadece dini turizm değil aynı zamanda, balıkların kuyudan çıkması etrafında piknik alanları mevcuttur. Ayrıca bölgede bulunan Kudret hamamı da görülmeye değer mekanlar arasındadır.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Mangal Alanları başlıklı makalemizde avcılar koru, Belgrad Ormanı ve Göztepe Mangal Keyfi hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • malatya piknik alanları
  • malatya piknik yerleri

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Malatya Piknik Alanları için yorumda bulun

    Malatya Piknik Alanları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Malatya Piknik Alanları için ilk yorumu yapabilirsin.