Manavgat gezilecek yerler ve Manavgat şelalesi

Antalya’nın ünlü ilçesi Manavgat, yüzölçümü bakımından şehrin ikinci büyük ilçesidir. İlçenin adı buraya ilk yerleşen Türk kavmi olan Manavlar’dan gelmektedir. Manavgatın gezilecek yerleri arasında en ünlü olanı ülkemizin en düzenli akan nehri olarak bilinen Manavgat Nehridir.

Manavgat şelalesi resimleri

Manavgat şelalesi resimleri

Manavgat Hakkında bilgi ve Manavgat tarihi

Manavgat ilçesinin kuruluş tarihi net olarak bilinememektedir. Ancak, bölgede M.Ö. 6. Yüzyıllara kadar uzanan geçmişi olan antik kentler bulunduğundan, ilçenin de o dönemlere dek uzanan bir geçmişinin olabileceği tahmin edilmektedir.

Manavgat ilçesi 1220 yılında Selçuklular’ın hakimiyetine girmiştir. Osmanlı hakimiyetine ise ilçe 1472 yılında geçmiştir.

Manavgat Gezilecek yerler

“Manavgat” denildiğinde akla gelen ilk yer, ilçenin adını taşıyan şelaledir. Manavgat ilçesi sınırları içinde yer alan Manavgat Nehri üzerinde yer alan Manavgat Şelalesi; olağanüstü doğal güzellikleri ve huzur dolu atmosferi ile haklı bir üne sahiptir. Manavgat Şelalesi, Antalya merkezine 72 km, Manavgat ilçesi merkezine ise 3 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Şelaleler genellikle yükseklikleri ile ünlenirken; Manavgat Şelalesi yüksekliği en düşük şelalelerden biridir. Yaklaşık 4 metrelik bir mesafeden düşen sular, oldukça geniş bir alana yayıldığından ve miktar olarak çok fazla olması nedeniyle gürül gürül çağladığından oluşan manzara şelaleye haklı bir ün kazandırmıştır. Şelale sadece yurt içinden ve yurt dışından gelen turistlerin ziyareti ile değil, piknik için gelen yerel halkın ziyaretleri ile de özellikle yaz aylarında çok yoğun bir yaya trafiğine sahne olmaktadır.

Manavgat’ta şelalesi kadar görülmesi gereken diğer bir unsur ise 64 km boyunca devam eden eşsiz sahil boyudur. Birçok tesisin hizmet verdiği bölge en önemli destinasyonlardan biri olarak her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Manavgat ta Ne yenir

Manavgat’ta özellikle şelale etrafında yer alan restoranlarda balık yemekleri yemenin tadına doyuma olmamaktadır. Ayrıca, yöreye özgü sebzeler eşliğinde yapılan et yemekleri ve kebaplar da başı çeken yemek türlerindendir.

Manavgat’a Nasıl gidilir

Uluslararası bir havaalanına sahip Antalya’nın gözde ilçesi Manavgat, havaalanına 70 km uzaklıktadır. Karayolu ile ilçeye ulaşmak mümkündür.

Manavgat Beldeleri

 • Çolaklı
 • Evrenseki
 • Ilıca
 • Kızılot
 • Kızılağaç
 • Oymapınar
 • Sarılar
 • Side
 • Gündoğdu
 • Taşağıl

 

MANAVGAT FOTOGRAF GALERİSİ  İÇİN TIKLAYINIZ

 

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

 • ukrayna gece hayatı
 • niagara selalesi

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. scoupecob dedi ki:

  en yakın zamanda arkadaşları toplayıp burayı gezmeyi düşünüyorum çok güzel bir yer

 2. dallasjv dedi ki:

  Manavgat çok güzel bir ilçe, gez gez bitmiyor yemyeşil bir yer, özelikle şelale kısmı çok güzel, ayrıca manavgatta gitmişken rafting yapmadan dönmemek lazım