Mardin Midyat Gezilecek Yerler – Midyat Tarihi Yerler

Dinlerin (İslam, Hristiyanlık, Yezidilik) ve dillerin (Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Süryanice) buluşma noktasıdır Midyat. Midyat, Güneydoğu bölgesinde bulunmaktadır ve Mardin ilinin bir ilçesidir.

Mardin Midyat Gezilecek Yerler

Midyat Tarihi Yerler

1083 km2 yüzölçümüne sahiptir olmakla beraber, verilere göre 107.986 kişilik bir nüfusa sahiptir. Özgün adı Süryanice’den gelen “Matiate” olan Midyat’ın kelime anlamı, “köyüm, vatanım” anlamındadır. Midyat’a bağlı, 43 köy ve mezra bulunmadır. Burada Müslüman olarak, Türkler, Kürtler ve Araplar yaşamaktadır. Hristiyan dinine mensup olarak ise, Süryaniler, Ermeniler ve Keldaniler yaşamaktadır.  Bu dil grubunda olup mezhep olarak ise, Katolik, Ortadoks ve Protestan olamk üzere üç mezhep’e ayrılmaktadır. Tam bir kültür mozaiği haline gelen bu ilçeye geldiğiniz zaman, kendinizi farklı bir boyutta hissedeceksiniz. Sanki yabancı bir ülkeye gelmişsiniz de siz turistsiniz, tek yabancı sizsiniz gibi hissedeceksiniz…

Mardin Midyat Gezilecek yerler;

Camiler (Cevat Paşa Camii, Ulu Camii, H. Abdurrahman Camii).

Manastırlar, (Deyr-Ül Umur Manastırı, Mor Gabrıel Manastırı (Deyrul Umur)).

Kiliseler (Mort Smuni Kilisesi, Mor Barsavmo Kilisesi, Mor Aksanoya Kilisesi, Mor Sabrel Kilisesi, Protestan Kilisesi, Meryem Ana Kilisesi, Mor Abraham Kilisesi, Meryem Ana Kilisesi – (Anıtlı Köyünde), Hah Katedrali (Mor Sobo Kilisesi), Hah Harabeler-i).

Midyat Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Macau Gezilecek Yerler - Macau Tarihi Yerler başlıklı makalemizde Macau adası nerede, macau cainos ve macau gece hayatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • midyatta gezilecek yerler
  • midyat

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Mardin Midyat Gezilecek Yerler – Midyat Tarihi Yerler için yorumda bulun

    Mardin Midyat Gezilecek Yerler – Midyat Tarihi Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mardin Midyat Gezilecek Yerler – Midyat Tarihi Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.