Meis Adası (Meges, Castellorizo) Hakkında Bilgi

Türklerin “Meis Adası” olarak bildiği ve tanıdığı; Yunanlıların “Meges”, Avrupalıların ise” Castellorizo” olarak isimlendirdikleri ada; Antalya ilimizin turistik ve şirin ilçesi Kaş’a oldukça yakın, küçük ama çok sevimli bir Yunan Adasıdır. Son döneme kadar klasik vize işlemleri neticesinde giriş yapılabilen adaya, artık kapıda vize ile giriş kolaylığı sağlandığından Türkler tarafından çokça ziyaret edilmeye başlamış yeni gözde tatil merkezleri arasına girmeyi başarmıştır.

Meis Adası (Meges, Castellorizo) Hakkında Bilgi – Meis Adası Gezilecek Yerler

Meis Adasının Kaş ilçesine uzaklığı yaklaşık 2 Km’dir ve her iki merkez arasında ulaşım feribotlar ile sağlanmaktadır. Kaş’ta Meis Adası’na günübirlik tur düzenleyen çok sayıda tur şirketi mevcuttur. Ancak, adada konaklamalı tatil yapmak da mümkündür ve bizin tercihimiz de bu yöndedir. Zira, Meis Adası’nı baştan başa dolaşmak için bir gün yeterli olmasına rağmen adanın gündüzü ayrı güzel, gecesi de ayrı güzeldir. Her iki vakit de doyasıya yaşanmalıdır diye düşünmekteyiz.

Meis Adası Tarihi Yerler

Meis Adası’nın gezilecek yerlerinden bazılarının isimleri şu şekildedir:

 • Osmanlı Camii (1755 yılında inşa edilmiştir.)
 • Meis Kalesi
 • Aya Yorgi Plajı (Plaja deniz taksiler ile ulaşmak mümkündür. Plajda yer alan mağaraya tekne ile girilebilmekte, içerideki muhteşem mavi görüntünün içinde yüzülebilmektedir. Plajda denizin dibi kumdur, adanın denize girmek için en uygun lokasyonu bu plajdır.)
 • Meçhul Asker Anıtı
 • Meis Müzesi
 • Hagios Georgios Tou Pigadou Kilisesi
 • Saint Mercurius Kilisesi (18. yüzyılda inşa edilmiştir.)
 • Hagios Constantinos Eleni Katedrali
 • Our Lady Panagia Kilisesi (19. yüzyılda inşa edilmiştir.)
 • Hagios Georgios Kilisesi, vb.

Adanın geneline beyaz ve değişik renklerdeki birbirinden sevimli evler hakimdir. Daracık sokaklarda yürümek, kilise ve şapelleri ziyaret etmek adanın kendine hoş atmosferinde oldukça keyifli bir aktiviteye dönüşmektedir. Adada deniz kenarlarında her biri ayrı şirin minik restoranlar yer almaktadır. Bu restoranlarda vereceğiniz öğle ve akşam molalarında adaya has bir spesiyal olan güneşte kurutulmuş ahtapot yemenizi, Mytos adı verilen birayı yudumlamanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Meis Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Ekvador Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Cuenca kenti, Ekvador Gezilecek Yerler ve El Oriente hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

 • meis adası

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Meis Adası (Meges, Castellorizo) Hakkında Bilgi için yorumda bulun

  Meis Adası (Meges, Castellorizo) Hakkında Bilgi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Meis Adası (Meges, Castellorizo) Hakkında Bilgi için ilk yorumu yapabilirsin.