Meryem Ana Evi Nerede – Meryem Ana Evi Hakkında Bilgi

İzmir Selçuk’ta Bülbüldağı’nda yer alır. Hz. İsa’nın annesi Meryem Ana’nın son yıllarını burada St. Jean ile geçirdiğine inanılır. Burada bulunan kilise Hıristiyanlar için bir hac yeridir. Meryem Ana’nın mezarının da Bülbüldağı’nda bulunduğu düşünülür.

Meryem Ana Evi Nerede – Meryem Ana Evi Hakkında Bilgi

Efes antik kentin üst kapısın yanında geçerek dik bir yamaçtan araçla çıkılıp dağın neredeyse zirvesine ulaşılır. Burada çok küçük bir Bizans Kilisesi bulunur. Burada Hz. İsa peygamberin annesi Meryem’in yaşamını sürdürdüğü ve burada vefat ettiğine inanılır. Burası Müslümanlarca da kutsal bir yer olarak görülür ve ziyaret edilir. Meryem Ana evinde adaklar adanır ve hastalara şifa aranır.

Kilise Meryem Ana adını almıştır. Çünkü 431 yılında Efes’te toplanan Ekümenik Meclis Meryem’in İsa’yı Tanrı’nın oğlu olarak doğurduğuna karar verir.

Bazı kaynaklar İsa’nın göğe yükselmesinden sonra Meryem Ana’nın 3 yıl Kudüs’te 3 yıl Beytanya’da e 9 yıl Efes’te yaşadığı yazılıdır. St. Jean Meryem Ana’yı buraya getirmiştir. Efes kentinin güneyinden dar patikalardan geçerek yabani bitki örtüsünü aşmışlardır ve engebeli bir yaylaya varmışlardır. Kudüs’ten gelen yolun sonunda bir dağın tepesinde konaklamışlardır. Bu bölge oldukça ıssızdır. Bazı yerlerinde küçük mağaralar görülür. Piramit şeklinde uzun gövdeli ve gölgeli seyrek ağaçlarla bezelidir.

St. Jean Meryem Ana’yı buraya götürmeden önce onun için bir ev hazırlatmış. Bölgede bazı Hristiyan aileler ve dindar kadınlar yaşıyordu. Ailelerin yarısı çadırlarda, yarışı da eve dönüştürülmüş mağaralarda yaşıyorlardı.

İnsanlar kıyamdan ve büyük zulümden önce dağa çekilmişlerdi. Aralarında yüzlerce metre bulunan mağaraları ve son derece ıssız yerleri mesken olarak kullanmışlardı. Burada sadece Meryem Ana2nın evi taştan yapılmıştı. Evin arakasında bir patika bulunuyordu ve kayalık olan zirveden adalarla süslenmiş denizi ve Efes’i görmek mümkün oluyordu.

Hz.İsa Hıristiyanlık dinini yaymak için çarmıha gerilmesinden önce havarisi olan ST. Jean’a annesini emanet etti ve havarisi Meryem Ana’yı Kudüs’te bırakmanın sakıncalı olduğuna karar verip onu Bülbüldağı’nın eteklerine getirdi.

Kuran-ı Kerim’de de Meryem Ana suresinin bulunması nedeniyle bu bölge Müslümanlar tarafından da kutsal sayılır. Burası dinlerin buluştuğu bir yer olarak da önem taşır.

Meryem Ana Evi Foto Galerisi >>>>>>>

Bir önceki yazımız olan Marshall Adaları Nerede - Marshall Adaları Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde marshall adaları, Marshall Adaları Gezilecek Yerleri ve marshall adaları hangi ülkede hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • meryem ana nerede

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Meryem Ana Evi Nerede – Meryem Ana Evi Hakkında Bilgi için yorumda bulun

    Meryem Ana Evi Nerede – Meryem Ana Evi Hakkında Bilgi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Meryem Ana Evi Nerede – Meryem Ana Evi Hakkında Bilgi için ilk yorumu yapabilirsin.