Mevlevilik Hakkında Bilgi

Ünlü şair ve düşünür Mevlana Celaleddin Rumi‘nin görüşlerini yaşatmak üzere ölümünün ardından, oğlu Sultan Veled tarafından kurulan tarikata verilen isim “Mevlevilik”tir. Mevlana, yaşamı süresince bir tarikat oluşturmamış olmakla birlikte, dost meclislerinde gerçekleştirdiği sohbetler Mevlevilik tarikatının temelini teşkil etmiştir.

Mevlevilik Hakkında Bilgi

Mevlana, 1207 ve 1273 yılları arasına sığdırdığı yaşamının önemli bir kısmında dostları ile birlikte gerçekleştirdiği toplantılarda tasavvuf ve din üzerine sohbetler gerçekleştirmiş, şiirler okumuş, sema ve zikir icra etmiştir. Zaman içinde bu sohbet toplantılarının bir ritüeli oluştu, belirli kuralları oluşturuldu. Toplantıların ünü şehir hatta ülke sınırlarını aştı ve katılımcıların sayısı hızla artmaya başladı. Bu toplantıların kuralları, Mevlevilik tarikatının esasını oluşturmuştur.

Mevlevilik tarikatı, Sünni tarikatlar içinde en büyüklerden biridir. Allah ve evrenin büyüklüğü ve birliği esasına dayanan görüşlerin bir bütününü içeren felsefeye dayalıdır. Her şeyin esasının ve kaynağının Allah olduğu, yine tüm varlıkların bu kaynağa geri döneceği inancı hakimdir. Bu inanç “Vahdedi Vücut” olarak tanımlandırılmıştır. Mevlevillik Allah’ın yarattığı insana Allah’tan dolayı büyük önem verir ve insan sevgisi bu tarikatın ana görüşlerinden birini oluşturmaktadır.

Mevlevilik Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Cezayir Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Camii El- Kebir, Camii El-Cedid ve Cezayir Foto Galerisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Mevlevilik Hakkında Bilgi için yorumda bulun

    Mevlevilik Hakkında Bilgi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mevlevilik Hakkında Bilgi için ilk yorumu yapabilirsin.