Noel Baba Kimdir ve Noel babanın mezarı nerededir

Çocukların vazgeçilmez sevgilisi Noel Baba; hayali bir kahraman olarak bilinmekle beraber; Noel Baba karakterine ilham kaynağı olduğu iddia edilen Aziz Nikolas’ın gerçekten yaşamış bir piskopos olduğu rivayet edilmektedir.

Noel Baba Kimdir ve Noel Babanın Mezarı Nerededir

Aziz Nikolas (St. Nicholaos)’ın doğduğu yer Patara’dır. Aziz Nikolas M.S. 343 yılında öldüğünde adına, “Myra” adı ile de bilinen Antalya’nın Demre ilçesinde bir kilise inşa edilmiştir. Aslında bu bina ilk inşa edildiğinde bir şapel iken; sonraki tadilatlarla ile genişletilerek kilise durumuna getirilmiştir.

Noel Baba müzesi Noel Baba Kilisesi hakkında bilgi

Günümüzde Noel Baba Kilisesi ya da Noel Baba Müzesi olarak bilinen bu kilise, geçmiş dönemlerde (M.S. 529 yılı olduğu düşünülen bir dönemde) meydana gelen büyük bir depremde tamamına yakın yıkılıp zarar gördüğünde yeniden inşa edilmiş, orijinalinden oldukça farklı olan bugünkü görünümüne kavuşturulmuştur.

Zaman zaman gerçekleşen Arap saldırıları ile harap duruma düşen kilise bölgeyi işgal eden Bizanslılar tarafından 11. yüzyılda onarılmıştır. Bölge ve doğal olarak kilise 13. yüzyılda Türk egemenliğine geçmiş olup, bu dönemde bina serbest kullanımda bırakılmıştır. 1853 yılında Kırım Savaşı döneminde; bölgeye gerçekleşen akınlarda Ruslar kilise ile ilgilenmeyi ihmal etmemişlerdir.

Müze girişinden sonra başlayan taş döşeli yol takip edildiğinde, sol tarafta, yeşillikler içinde bulunan Noel Baba’nın (Aziz Nikolas’ın) heykeli görülmektedir. Günümüze sadece iki sütunu kalmış olan bir avludan iki basamak ile ulaşılan alt kısım bir haç şeklindedir. Bu alanda bulunan çeşitli nişler içinde Meryem Ana’ya, Hz. İsa’ya, Aziz Nikolas’a ait freskolar yer alır. Yerlerde ise mozaik panolar dikkat çekmektedir.

Kilise genel olarak Orta Bizans döneminin mimarisini yansıtan önemli eserlerden biridir. 1962 yılında kilisede Antalya Müzesi, Ankara Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi; Türkiye Anıtlar ve Mezarlar Genel Müdürlüğü’nün katkıları ile titiz bir temizlik çalışması gerçekleştirmiştir. Bu çalışma sonucunda daha önce keşfedilmemiş bir şadırvan ortaya çıkarılmıştır. Bu şadırvan iri taşlardan oluşan levhalar ile döşelidir.

Noel Baba Kilisesi nerede Noel Baba Müzesine nasıl gidilir

Noel Baba efsanesi ile ilgili inanışlar ve söylentiler hala tartışılmakta olsa da Noel Baba Kilisesi’nin mutlaka görülmesi gereken, önemli bir mimari eser olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Antalya’nın Kaş ve Finike ilçeleri arasında yer alan Demre’ye yolu düşenlerin bu kiliseyi görmeden geri gelmemeleri tavsiye edilmektedir.

Noel Baba Kilisesi St. Nikolaus Kirche Resimleri

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • noel baba mezarı nerede
  • noel babanın mezarı nerede

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir