Ölüm Vadisi Kayan Taşlar

Dünyanın en ilginç oluşumlarından biri de Amerika Birleşik Devletlerinin Kaliforniya eyaletinde yer alan Ölüm Vadisi adındaki alanda eğim olmadığı halde kaymakta olan kayaların oluşturduğu görüntüdür.

Ölüm Vadisi Kayan Taşlar

Ölüm Vadisi Kayan Taşlar Resimleri

Ölüm Vadisi Hakkında Bilgi – Ölüm Vadisi Nerede

Racetrack Playa adındaki eski bir göl yatağı olan düzlükte yer alan kayalar ilk bakışta hareket etmeden sabit bir şekilde duruyormuş gibi algılanmaktadırlar. Ancak, ortalama 300-350 Kg ağırlığına sahip bu kayalar, görünürde bir neden olmadan kendi kendilerine 200 Metre kadar yer değiştirmektedirler.

Ölüm Vadisi Tarihi

Bu ilginç olayı ilk kez 1955 yılında fark eden kişi Amerikalı bir jeolog olan George M. Stanley olmuştur. Stanley de dahil birçok jeolog bu olayın nedenine ilişkin birçok sav ileri sürmüştür. Stanley’e göre bu gizli hareketlerin sebebi soğuk havalarda kayaların etrafında oluşan buz tabakasının zemini müsait hale getirmesi, rüzgarın da kayaları itmesidir. Bu teoriden daha güçlü bir sav ileri sürülmediğinden uzun yıllar Stanley’nin teorisi doğru olarak kabul edilmiştir. Ancak bu görüş, ağırlığı nispeten az olan kayalar için tatminkar olsa da 300-350 Kg kiloya sahip iri kayalar için çok yeterli olmadığı düşüncesi hakim bir görüş olarak öne çıkmıştır.

1969’da bu bölgede uzun süreli çalışmalar gerçekleştiren bir başka Amerikalı jeolog Dr. Robert P. Sharp rüzgar ve su kadar yağmurun da bu kaymalarda etkili olduğunu ileri sürmüştür.

Teknik ve jeolojik olarak hangi savın gerçeği tam olarak ortaya koyduğu henüz net olamasa da; bu olağanüstü durumun; doğanın, sahip olduğu tüm itici güçleri kullanarak gerçekleştirdiği büyüleyici bir gizem olduğu aşikardır.

Bir önceki yazımız olan Ağva Otelleri Adres Telefon başlıklı makalemizde Ağva Club Grand Becassier, Ağva Otelleri ve Ağva Otelleri Resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ölüm Vadisi Kayan Taşlar için yorumda bulun

    Ölüm Vadisi Kayan Taşlar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ölüm Vadisi Kayan Taşlar için ilk yorumu yapabilirsin.