Özgürlük Heykeli Nerede – Özgürlük Heykeli Hakkında Bilgi

Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde bulunan Özgürlük Heykeli (Statue of Liberty), Liberty Adası üzerinde yer almaktadır. 1886 yılında inşa edilen heykel, dünyanın en çok ziyaret edilen ve  en çok bilinen turistik eserlerinden biridir.

Özgürlük Heykeli Nerede – Özgürlük Heykeli Hakkında Bilgi

özgürlük heykeli hikayesi

özgürlük heykeli hikayesi

 

Ögürlük Heykeli nin Tarihi

Özgürlük Heykeli, Fransa’da inşa edilmiş ve bu ülke tarafından 100. Yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne hediye edilmiştir. Aslında bu eserin ilk yapılma nedeninin Amerika ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

Özgürlük Heykeli Neden Yapılmıştır

Özgürlük Heykeli’nin yapılmasının nedeni, Osmanlı Devleti tarafından, Osmanlı yönetimindeki Mısır’da, Süveyş Kanalı üzerinde yer alan bir limana konulmak üzere talep edilmiş olması idi. Ancak, sonraki dönemde heykelin bu bölgeye konulmasının huzursuzluk çıkaracağı yönündeki endişe nedeni ile Kavalalı Hidiv İsmail Paşa’nın heykelden vazgeçmiştir. Heykelin yapımı için dönemin padişahı Sultan Abdülaziz peşinat ödemiş olduğu halde heykel Osmanlı’ya hiç gelmemiştir.

Özgürlük Heykeli Kaç Metre

93 Metre yüksekliğe sahip olan heykelin yapımında bakır ve çelik kullanılmıştır. Yeşil renkteki bu eserin mimarı ise Fransız heykeltıraş Frederic Auguste Bartholdi’dir. Heykelin alımından vazgeçilmesi nedeniyle eser Paris’te kapalı bir alanda muhafaza edilmeye başlanmıştır.

Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’nin 100. kuruluş yılını kutlamak için bir hediye arayışına giren Fransa aynı mimardan ricada bulununca hazırda bulunan bu heykelden istifade etme kararı alınmış, bazı değişiklikler yapılarak bugünkü şekli ile Özgürlük Heykeli ortaya çıkarılmış ve Amerika’ya yollanmıştır. Heykele son şeklinin verilmesi ile ilgili çalışmalarda Frederic Auguste Bartholdi’ye, Eyfel Kulesi’nin mühendisi olan  Gustave Eiffel de yardım etmiştir.

Özgürlük Heykeli’nin yapımı 1884 yılında Fransa’da tamamlanmıştır. Ancak, Amerika’ya gönderilebilmesi için heykelin parçalara ayrılması gerekti. 1885 yılında heykel 350 parçaya ayrılarak sandıklarla New York’a gönderilmiştir. New York’ta oluşturulmuş olan kaide üzerinde bu parçalar yaklaşık dört ay gibi bir süre içinde birleştirilmiş ve heykel 28 Ekim 1886 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Özgürlük Heykeli ne Nasıl Gidilir

Özgürlük Heykeli’ni ziyaret etmek isteyenler heykelin bulunduğu Liberty Adası’na bir feribot ile ulaşmaktadırlar. Merdivenler yardımı ile heykele çıkılabilmektedir. Heykelden, ağırlıklı olarak New York Limanı’nı kapsayan eşsiz bir manzarayı seyredebilmek mümkündür.

Paris’te daha küçük ebatlarda olan ve Atlas Okyanusu’na doğru bakan bir benzeri bulunan Özgürlük Heykeli, 1984 tarihinde UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

Özgürlük Heykeli Resimleri

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • özgürlük heykeli
  • ÖZGÜRLÜK ANITI

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Özgürlük Heykeli Nerede – Özgürlük Heykeli Hakkında Bilgi için yorumda bulun

    Özgürlük Heykeli Nerede – Özgürlük Heykeli Hakkında Bilgi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Özgürlük Heykeli Nerede – Özgürlük Heykeli Hakkında Bilgi için ilk yorumu yapabilirsin.