Rize Gezilecek Yerler – Rize Tarihi Yerler

Rize ilinin adı hakkında değişik görüşler bulunmaktadır. İlin ilk yerleşik topluluğu Asya kökenli kavimlerdir. Bu kavimler tarım ve hayvancılıkla geçinmelerini sağlamışlardır.

Rize Hakkında Bilgi ve Tarihi

Tarihinde, Urartu kralının kayalıklara kazdırdığı çivi yazılı kitabeye rastlanmıştır. Pontus kralının da bir dönem işgali altında olan il, Roma ve Bizans devletlerinin hâkimiyeti altına geçerek, her kültürden bir esinti yaşatmaktadır. Rize’ye Türkmenlerin akınları yoğunlaştığında, Bizanslıların varlığına son verip, Selçukluların hâkimiyeti altına girmiştir. Osmanlıların ele geçirdiği Rize ve çevresi, daha sonra fatih sultan Mehmet tarafından işgal edilip Türk egemenliğinin altına alınmıştır.

Rize Gezilecek Yerler Tarihi Yerler

Zil Kalesi, KaleBala, Rize Kalesi, Kız Kalesi, Cihar Kale, Şehitler Çeşmesi, Eski Rize Evleri, Dünyaca Ünlü Ayder Yaylası, Çağrankaya Yaylası, Gito Yaylası, Mikron Köprüsü, Şenyuva Köprüsü, Yukarı Kale, İslampaşa Camii, Polakcur Yaylasıkaçkar Dağları Milli Parkı Ve Sayılamayacak Kadar Çok Olan Tarihi yerlere sahiptir.

Rize Ne Yenir

Mısır Ekmeği, Laz Böreği, Turşu Tavalı, Doğrama, Muhlama, Pepeçura, Hamsi Çorbası, Hamsi Pilavı, Hamsili Ekmek, Kabak Sütlacı, Pekmezli Asude, Termoni, Kotniyar, bölgenin en meşhur yöresel yemekleri arasındadır.

Rize Nasıl gidilir

Rize’ye ulaşım ağırlıklı olarak otoyollardan oluşur. Karayolu yanında, deniz yolu da ulaşımda kullanılabilecek tercih olabilir.

Rize İlçeleri

Ardeşen, Derepazarı, Fındıklı, Güneysu, Hemşin, Kalkandere, Pazar, Rize Merkez, Çamlıhemşin, Çayeli, İkizdere, İyidere sahip olduğu ilçelerdir.

Rize Resimleri Görselleri

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • rizede gezilecek yerler
  • rize çamlıhemşin

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Rize Gezilecek Yerler – Rize Tarihi Yerler için yorumda bulun

    Rize Gezilecek Yerler – Rize Tarihi Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Rize Gezilecek Yerler – Rize Tarihi Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.