Rumeli Hisarı Nasıl Bir Yer – Rumeli Hisarı Hakkında Bilgi

Boğazın kuzeyinden gelmesi muhtemele saldırıları engellemek, Bizans’a Cenevizliler ’den yardım temin edilmesini önlemek amacı ile Anadolu Hisarı’nın tam karşısındaki alana, boğazın en dar noktasına, Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Rumeli Hisarı, bugün Sarıyer ve Beşiktaş ilçeleri sınırında yer alan bölgeye de adını vermiştir.

rumeli hisarı hakkında bilgi

rumeli hisarı hakkında bilgi

Rumelihisarı Nerede – Rumelihisarı Nasıl Bir Yer

Bugün müze ve açık hava tiyatrosu olarak kullanılmakta olan Rumeli Hisarı’nın yapımına 15 Nisan 1452 tarihinde başlanılmıştır. Mimar Muslihiddin Ağa tarafından mimari çizimi yapılan hisarın yapımı olağanüstü bir sürede, tam 90 gün içinde, tamamlanmıştır. Hisarın her bölümünün inşasının sorumluluğu ayrı bir Paşanın sorumluluğuna verilmiş olup, denize bakan kısmın yapımının sorumluluğunu bizzat Fatih Sultan Mehmet kendisi üstlenmiştir. Aldıkları sorumluluklar nedeniyle Saruca Paşa, Halil Paşa, Zağanos Paşa isimleri hisarın kulelerine ve burçlarına verilen isimlerin kaynağını teşkil etmiştir. Rumeli Hisarı’nın buçları dünyanın en büyük kale burçlarıdır.

Rumelihisarı Hakkında Bilgi

1509 büyük İstanbul depreminde Rumeli Hisarı çok önemli oranda hasar görmüştür. Ancak, kısa bir süre içinde onarılmış, eski haline ulaştırılmıştır. 1953 yılında Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın talimatı ile hisar tadilata tabi tutulmuştur. Bu dönemde, hisarın iç kısmında bulunan evler kamulaştırılmıştır ve akabinde de yıkılıp restore edilmişlerdir.

Rumeli Hisarı, İstanbul’un en önemli kültür organizasyonlarından biri olan Rumeli Hisarı Konserleri’ne ev sahipliği yapan bir ortam olmanın yanı sıra, bir açık hava müzesi durumundadır. Hisarın bahçesinde toplar, gülleler ve Fatih Sultan Mehmet’in Haliç’in girişini kapatmak için kullandığı söylenen zincirin parçaları gibi tarihi unsurlar sergilenmektedir.

Rumeli Hisarı’nın üst kısımlarına 60 cm genişliğindeki merdivenlerle çıkılmaktadır. Ancak, korkuluk vb. bir güvenlik önlemi alınmamış merdivenlerde dikkatli olunması önemlidir. Zira, bu merdivenler ile yaklaşık 15 Metre yüksekliğe kadar çıkılmaktadır. Bu yükseklikte muhteşem bir boğaz manzarasının seyri söz konusu olduğundan hisarı ziyaret edenlerin büyük bir kısmı bu tırmanışı da gerçekleştirmektedirler.

Rumelihisarı ‘nda Ne Yenir

Büyüklü küçüklü kafe ve restoranları ile Rumeli Hisarı semti İstanbul’un kahvaltı ve balık içeren akşam yemekleri için en çok tercih edilen destinasyonlarından birini teşkil etmektedir.

Rumeli Hisarı; sahip olduğu birçok tarihi ve turistik ayrıcalıkları ile, özellikle yaz aylarında, hem yerli hem yabancı birçok turistin yoğun ziyaretine maruz kalmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • istanbul tarihi yerler
  • rumeli hisari

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Rumeli Hisarı Nasıl Bir Yer – Rumeli Hisarı Hakkında Bilgi için yorumda bulun

    Rumeli Hisarı Nasıl Bir Yer – Rumeli Hisarı Hakkında Bilgi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Rumeli Hisarı Nasıl Bir Yer – Rumeli Hisarı Hakkında Bilgi için ilk yorumu yapabilirsin.