Safranbolu Hıdırlık Tepesi

Ülkemizin en özel yerlerinden biri de Karabük iline bağlı Safranbolu ilçesidir. Tarihi Safranbolu Evleri ve çifte kavrulmuşu ile gönüllerde ve ağızlarda kalıcı tat bırakan bu güzel yöre gezilecek yerler açısından da son derece zengindir. Görülmesi gereken yerlerin başında Safranbolu Hıdırlık Tepesi gelmektedir. İlçeye gelenlerin uğramadan gitmemesi gereken, bölgenin en güzel manzarasına sahip yerdir burası.

Safranbolu Hıdırlık Tepesi

Hıdırlık Tepesi Nerede – Hıdırlık Tepesi Hangi İlimizde

Eski Safranbolu olarak bilinen bölgeyi tepeden kuş bakışı görmek için yöredeki en güzel nokta olan Safranbolu Hıdırlık Tepesi, Türklerin bu bölgeye geldiklerinde ilk yerleştikleri yer olarak da bilinmektedir. İki farklı noktadan çıkışın mümkün olduğu tepede; Köstendil Kaymakamı Hasan Paşa’nın Türbesi, iki namazgah, Kurtuluş Savaşındaki kahramanlıkları ile anılan Dr. Ali Yaver Ataman’a  ait anıt mezar ve Orhan Gazi döneminde yaşamış, Şehzade Gazi Süleyman Paşa’nın kumandanlarından bir olmuş olan Hızır Paşa’nın mezarı bulunmaktadır.

Halk arasında Nuh’un Gemisinin bulunduğu tepe olarak da anılan bu tepe ilginç bir şekilde bir gemi güvertesini andırmaktadır.  Hıdırlık Tepesi için; bölgedeki evlerin hiçbirinin bir diğerinin manzarasını kapatmadığı başarılı bir şehircilik planlaması örneğinin de en iyi izlendiği yerdir demek abartı olmayacaktır.

Safranbolu Hıdırlık Tepesi Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Nevşehir Gezilecek Yerler – Nevşehir Tarihi Yerler başlıklı makalemizde Nevşehir Acıgöl’de Gezilebilecek Yerler, Nevşehir Avanos’ta Gezilecek Yerler ve Nevşehir Derinkuyu’da Gezilecek Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • Hıdırlık Tepesi
  • hıdırlık tepesi safranbolu

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Safranbolu Hıdırlık Tepesi için yorumda bulun

    Safranbolu Hıdırlık Tepesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Safranbolu Hıdırlık Tepesi için ilk yorumu yapabilirsin.