Şanlıurfa Hakkında Bilgi ve Tarihi

Peygamberler şehri olarak ün salan ve İbrahim peygamberinde doğup büyüdüğü yer olarak bilinen Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu bölgesinde hızla gelişen bir ilimizdir.

Şanlıurfa Hakkında Bilgi ve Tarihi

İlk olarak büyük Selçuklu devleti yönetimi altında olan Şanlıurfa, yıllar geçtikçe farklı kültürlerin hâkimiyetine girmiştir. Karakoyunlular, Timurlular, Safeviler gibi beyliklere ev sahipliği yapmış, en son olarak Osmanlı devletinin sınırları içinde kalmıştır.1.dünya savaşı sonrasında İngiliz ve Fransız devletlerinin işgali altına alınan Şanlıurfa, işgalden kurtarılıp, Cumhuriyet sonrası il olma imkânı verilmiştir.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Geçmişte birçok farklı beylik ve devletin egemenliği altında olduğundan, her ilçesinde farklı kültürlerin kalıntılarına ulaşmak mümkündür. Bunların başında Balıklı göl, Eski şehir, Göbekli tepe, Harran, Hz. İbrahim camii,2.Kılıç aslan türbesi, Urfa kalesi ve Surlar sayılabilir.

Şanlıurfa’da Ne yenir

Birbirinden zahmetli yemekleri ve özel Urfa biberinin özelliğiyle, dillere destan kebapları vardır. Urfa kebabı, zingil, tırnaklı ekmek, patlıcanlı kebap, kazan kebabı, borani, lahmacun, kadayıf ve çiğ köfte gibi ilini meşhur eden tatlar barındırır.

Şanlıurfa ya Nasıl gidilir

Şanlıurfa havaalanı sayesinde, uçakla ulaşım mümkündür. İstanbul-Ankara-Adana güzergahı yollanılarak Gaziantep’e ulaşılıp, oradan da Şanlıurfa’ya karayolu ile bağlantısı vardır. Mersin ve İskenderun limanlarından da Şanlıurfa’ya doğru karayolu ile ulaşım mümkündür. İstanbul-Ankara-Gaziantep –Şanlıurfa demiryolları ile ulaşım sağlanabilir.

Şanlıurfa İlçeleri

Akçakale, Bozova, Kalecik, Viranşehir, Siverek, Ceylan pınar, Halfeti, Birecik, Harran, Hilvan ve Suruç, Şanlıurfa’ya bağlı tarihi zenginlikleri olan ilçelerdir.

ŞANLIURFA RESİMLERİ, FOTOGRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • URFA
  • urfa gezilecek yerler

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. gonca dedi ki:

    harika bir sunum ödevime acayip katkı sağladı çok sağolunnn