Sivas Gölleri – Sivas Gölleri Hakkında Bilgi

Zengin tarihi eserleri ve şifalı kaplıcalarıyla yabancı turistler kadar, yerli turistlerin uğrak yeri olan Sivas, gölleriyle de misafirlerini ağırlamaktadır. Su kenarı manzaraları sevenlerin ilgisini mutlaka çekecek olan gölleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

Sivas Gölleri – Sivas Gölleri Hakkında Bilgi

tödürge gölü

Tödürge Gölü

Sivas-Erzurum karayolunun 50. Kilometresinde bulunan Tödürge Gölü, mükemmel doğasıyla yerli yabancı turistlerin uğrak yeri durumundadır. Cencin Ovası’nın doğusunda yer alan gölün yüzeyi 5 Kilometrekareyi bulmaktadır. Ortalama derinliği 20 Metre olan Tödürge Gölünün, en derin yerinin 45 Metre olduğu söylenmektedir. Dipten çıkan kaynak suyu ile, ve yöredeki dğer kaynak suları ile göl kendini sürekli yenilemektedir. Gölün doğusunda iki adacık bulunmaktadır. Turna kuşlarının uğrak yeri olan bu adacıklar, ziyaretçilerine unutulmaz bir görsel şölen sunmaktadır. Gölün kenarındaki eğlence yerinde tatile biraz hareket katmak;  gölde gerçekleştirilecek bir kayık gezintisi ile keyifli dakikalar yaşamak  mümkündür. En iyi mesire yerlerinden biri olan Tödürge Gölü, Cumhuriyet Üniversitesi’ne ait dinlenme tesislerini de çevresinde barındırmaktadır.

 

Hafik Gölü

Hafik Gölü

Hafik Gölü

Sivas’a 39 Kilometre uzaklıkta olan Büyük Hafik Gölü, küçük küçük birkaç gölü daha hafik çevresine serpmiş gibi muhteşem bir görüntüye sahiptir. Büyük Hafik Gölü, ilçe merkezinin kuzaybatısında yer almaktadır. Yüzeyi bir kilometrekaredir. Hafik ilçesine iki kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Diğer göller gibi dipten gelen kaynak sularla kendini yenilemektedir. Ortasında inanılmaz güzellikte bir ada barındıran Hafik Gölü’nün ortalama derinliği 6 Metreye yaklaşmaktadır. Gölün fazla gelen suları Kızılırmak’a akmaktadır. Gölün balığı bol ve çeşitlidir.

 

Lota Gölü

Lota Gölü

Lota Gölleri

Hafik’e 3 Kilometre uzaklıkta olan Lota Gölleri, küçük küçük gölcüklerden oluşmaktadır. Dipten gelen sularla kendini yenileyen Lota Gölleri içinde çeşitli balık türlerini görmek mümkündür.

 

Gürün Gökpınar Gölü

Gürün Gökpınar Gölü

Gürün Gökpınar Gölü

Alabalığı ile ün yapmış olan bu doğa harikası yerin, dipten gelen kaynak suları ile kendini yenilediği söylenmektedir. Gökpınar Gölü’nün ortalama derinliği 15 Metreyi bulmaktadır. Dupduru sulara sahip olduğu için ziyaretçilerinde, ayrı bir hayranlık uyandıran Gökpınar Gölünün dibini rahatlıkla görmek mümkündür. Gökpınar Gölü, Gürün ilçesine 10 Kilometre uzaklıktadır. Bu gölün de fazla suları Tohma Çayı’na karışmaktadır. Diğerlerinde de olduğu gibi burada da kayık gezintisi yapıp, akşam eğlence mekanında eğlenmek tavsiye edilen, zevkli tercihler arasındadır. Konaklamak için bölgede otel de bulunmaktadır.

Sivas Gölleri Resimleri

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • kharkov
  • pattaya

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sivas Gölleri – Sivas Gölleri Hakkında Bilgi için yorumda bulun

    Sivas Gölleri – Sivas Gölleri Hakkında Bilgi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sivas Gölleri – Sivas Gölleri Hakkında Bilgi için ilk yorumu yapabilirsin.