Sümela Manastırına Nasıl Gidilir?

Sadece Trabzon’da değil, tüm Karadeniz Bölgesinde görülmesi gereken en önemli tarihi ve turistik yerlerden biri de Sümela Manastırı’dır. Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere Köyü sınırlarında yer alan Sümela Manastırı; bu kente düzenlenen gezilerde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Uluslararası bir havalimanına sahip olan Trabzon’da; Sümela Manastırı’na ulaşmak oldukça rahattır.

Sümela Manastırına Nasıl Gidilir?

Uçakla ulaşım arzu ediliyorsa şayet, Trabzon Havalimanı’na direkt uçuş ile ulaştıktan sonra rent a car servislerinden biri ile elde edilen bir aracı kullanarak önce Maçka’ya sonra Sümela Manastırı’na ulaşabilirsiniz. Sümela Manastırı’nın Trabzon şehir merkezine uzaklığı 47 Km’dir ve yaklaşık bir saatlik yolculuk ile manastıra varılmaktadır. Havalimanından şehir merkezine servisler ile erişip garajlar mevkiinden Sümela’ya minibüsler ile de ulaşmak mümkündür. Bazı otobüs firmalarının direkt Maçka merkezine dek seferleri bulunmaktadır. Bu şekilde kara yolundan ilçeye ulaşıp, minibüsler ile Sümela Manastırı’na devam edilmesi de bir başka seçenektir.

Araba yolu ile Manastıra oldukça yakın bir noktaya kadar gidilmesi mümkündür; buradan patika bir yolu takiben Manastıra ulaşılmaktadır. Ancak, en çok tavsiye edilen yol; doğanın içinden geçerek ve ağır ağır yükselerek manastıra yürüyerek çıkılmasıdır.

Sümela Manastırı Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Bulgaristan Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Bulgaristan Gezilecek Yerler, Nessebar Antik Kenti ve Nessebar Yarımadası hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sümela Manastırına Nasıl Gidilir? için yorumda bulun

    Sümela Manastırına Nasıl Gidilir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sümela Manastırına Nasıl Gidilir? için ilk yorumu yapabilirsin.