Tisan Adası – Tisan Adası Nerede

Mersin’in Silifke ilçesinde, Yeşilovacık beldesine bağlı gizli cennetlerden biri olan Tisan Adası eşsiz bir doğal güzelliğe sahiptir. Yunan kolonisinin buraya yerleşip bir süre burada yaşadığını kanıtlayan tarihi kalıntıları da görebileceğiniz Tisan Adası, Silifke’nin 31 Km kuzeybatısındadır.

Tisan Adası – Tisan Adası Nerede

Tisan Adası Hakkında Bilgi ve Tisan Adası Tarihi

Şimdilerde Tisan adıyla anılan antik kentin eski adı Aphrodisias’tır. Tisan, M.Ö. 7. Yüzyılda kurulmuş oldukça eski tarihli bir antik kenttir. Kurulduğu ilk yıllarda kent, bir Yunan kolonisi durumunda idi. Sonraki dönemlerde burası birçok farklı medeniyete daha ev sahipliği yapmıştır. Zengin geçmişi, Tisan’ın bugünkü tarihi zenginliğinin dayanağıdır.

Tisan Adası’nda Gezilecek Yerler

Tisan Adası’nda Ankaralılar tarafından 1976 yılında kurulmuş olan bir tatil köyü bulunmaktadır. Konaklama ihtiyaçları için farklı seçeneklerin yer aldığı Tisan’da görülmesi gereken yerlerden bazıları şu şekildedir:

  • Bizans Kilisesi
  • Bizans Kulesi
  • Göktepe
  • Kösrelik Adası
  • Aphrodisias Antik Kenti, vb.

Tisan Adası Nasıl Gidilir

Mersin ve sonrasında Silifke’ye ulaştıktan sonra Tisan’a şahsi aracınızla ulaşmanız mümkündür. Virajlı ve inişli çıkışı bir yol sizi bekliyor ancak yolun sonundaki manzara çekilen zahmete kesinlikle değmektedir.

Tisan Adası’nda Ne Yenir

Yeme içme ihtiyaçlarınız için yörede bir restoran bulunmakla beraber konakladığınız evlerin özel mutfaklarını da kullanmanız mümkündür. İhtiyaç olan erzakları alıp, kendiniz de bu güzel yerde kendi yemeklerinizi istediğiniz gibi pişirebilir, isterseniz de barbekü yapabilirsiniz.

Tisan Adası Resimleri

Bir önceki yazımız olan Sakız Adası – Sakız Adası Nerede başlıklı makalemizde Sakız Adası Fotografları, Sakız Adası Gezi ve Sakız Adası Konaklama hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • tisan adası
  • tisan adası nerede

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Tisan Adası – Tisan Adası Nerede için yorumda bulun

    Tisan Adası – Tisan Adası Nerede için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tisan Adası – Tisan Adası Nerede için ilk yorumu yapabilirsin.