Tokat Gezilecek Yerler – Tarihi Yerler

Çeşitli uygarlıkların, beyliklerin, imparatorlukların yerleşim yeri olmuş Tokat, tarihin izleri ve doğal kaynaklarının çeşitliliği bakımından, görülmesi ve gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Tokat Hakkında Bilgi ve Tarihi

Antik dönemde ilk yerleşen kavim Hititlere aittir. Büyük Hitit imparatorluğu, Tokat’ın en sulak ve bereketli yeri olan ova ve vadi civarlarında konaklamayı tercih etmişler. Maşat Höyük, bu bakımdan çok önemli tarihi bir yerdir. Burada, Hititler imparatorluğuna bağlı bir saray yaptırmış ve kullanmışlardır. Günümüzde yapılan kazı çalışmalarında, bu saray ve civarında, çivi yazılı tabletler, tunç ve demir devrine ait seramikler bulunmuştur. Frigler, Çekerek, Tozanlı ve Kelkit boylarına kurulmuş Hitit uygarlığını işgal ederek, kendi uygarlıklarını kurmuştur. Bundan dolayı Maşat höyük’ de aynı zamanda frigyalılara ait kalıntılar ve tarihi eserler de varlığı sürdürmektedir. Romalılar ve Araplılara da ev sahipliği yapmış olan Tokat, son olarak Osmanlı himayesine alınmıştır. Birçok kültürü içinde barındıran Tokat’ta, çalışmaların yetersizliği, depremler ve devlet korumasının eksiklikleri gibi sebeplerden dolayı, kimi eserler toprak üstüne çıkamazken, çoğu eser de kaybolmaya yüz tutmuştur.

Tokat Gezilecek Yerler Tarihi Yerler

Ballıca Mağarası, Mahpere Hatun Kervansarayı, Kaz Gölü, Sulusaray Kaplıcaları, Maşat Höyük Ve Reşadiye Kaplıcaları, tarihin esintilerini hala günümüzde yaşatmaktadır.

Tokat ta Ne Yenir

Tokat kebabı, etli dolma, keşkek, gendüme çorbası, cevizli çörek gibi yöresel yemekleri ve Zile yöresine ait çemen ve pekmeziyle ün salmıştır.

Tokat a Nasıl Gidilir

Havayolu ile 17 km uzaklıkta olup, karayolları ve demir yolları bağlantılarıyla Tokat’a kolaylıkla ulaşmak mümkündür.

Tokat İlçeleri

Almus, Artova, Başçiftlik, Erbaa, Niksar, Pazar, Reşadiye, Sulusaray, Turhal, Yeşilyurt, Zile ve Tokat merkez ilçelerinden oluşur.

 

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • tokatın tarihi yerleri
  • tokat gezilecek yerler

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Volkan dedi ki:

    Erbaa en güzel ilçesidir en çok burayı begeneceksiniz.