Tortum Şelalesi Nerede – Tortum Şelalesi Hakkında Bilgi

Tortum Şelalesi, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden biri olan Erzurum’da, Uzundere ilçesinde, Tortum Çayı üzerinde yer alan Tortum Gölü’nün sonunda oluşan ünlü bir şelaledir. Gölün, Tev Vadisi ile Tortum Gölü’nün kuzeyinde kalan heyelan kütlesini aşması ile oluşan şelale dünyada oluşumu bakımından ikinci önemli şelaledir.

tortum şelalesi hakkında bilgi

tortum şelalesi hakkında bilgi

Tortum Şelalesi Nasıl Oluşmuştur

Şelalenin üzerinde yer aldığı Tortum Gölü, 1700’lü yılların başında, günümüzde “Balıklı Köyü” olarak bilinen bölgenin batısındaki Kamerli Dağı’nın bir kısmının, gerçekleşen bir heyelan sonucunda Tortum Çayı’nın önünü kesmesi sebebi ile oluşmuştur. Çayın yatağı da bu nedenle kapanınca Tortum Çayı kendine yeni bir yatak oluşturmuş ve Tortum Şelalesi de bu şekilde meydana gelmiştir. Böylelikle Erzurum Gezilecek Yerler listesine bir yer daha eklenmiş olmaktadır.

Tortum Şelalesi Nerede – Tortum Şelalesi Hakkında Bilgi

Yerel halk tarafından “Sudökülen” adı ile de anılan Tortum Şelalesi, 48 Metre yükseklikten dökülmektedir. Bu yükseklik ile Tortum Şelalesi Türkiye’nin birinci, dünyanın ise üçüncü yüksek şelalesidir. (Birincisi Afrikada’ki Vietorio Şelalesi olup, 120 Metre yükseklikten akmaktadır. Amerika’daki Niagara Şelalesi de 51 Metre yükseklik ile ikincidir.)

Doğal güzellikleri ile önemli bir turistik merkez olan Tortum Gölü ve Şelalesi, 1952-1960 döneminde kurulan hidroelektrik santrali ile aynı zamanda, bölge için önemli bir enerji üretim merkezi niteliğini de taşımaktadır.

Tortum Şelalesi Nasıl Gidilir

Türkiye’nin her neresinden geliyorsanız gelin, Erzurum merkeze, buradan 85 km olan Uzundereye, buradan da Tortul Şelalesine 35 km sonra ulaşabilirsiniz.

Yoğun ziyaret alan şelalede, keyifli ve güvenli gezi ve seyirlerin yapılması için bazı düzenlemeler yapılmıştır. Şelalenin altına inilebilmesi ve geri çıkılabilmesi için ayrı ayrı yapılan merdivenlerin yanı sıra, iniş merdivenleri üzerinde demir korkuluğu bulunan bir gözetleme balkonu inşa edilmiştir.

Tortum Şelalesi’nin suları, eriyen kar suları nedeniyle özellikle Mayıs- Temmuz döneminde oldukça gür akmaktadır. Diğer aylarda su miktarı nispeten daha azdır. Düşen suların üstte oluşturduğu gökkuşağı, altta oluşturduğu Dev Kazanı ziyaretçilere doyumu olmaz bir seyir yaşatmaktadır.

Tortum Şelalesi nde Ne Yapılır

Tortum Şelalesi etrafında düzenli bir yapılanma ile oluşturulmuş olan piknik alanları, yerel halkın en çok tercih ettiği sayfiye yerleri arasında yer almaktadır. Erzurum- Artvin karayolu üzerinde bulunan şelale ulaşımının rahat olmasının verdiği ayrıcalık ve sahip olduğu olağanüstü güzellikler ile yurt içinden ve yurt dışından yoğun şekilde ziyaret almaya başlamış, bölgenin cazibesi her geçen gün artan merkezlerinden biri olmaya başlamıştır.

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • tortum şelalesi nerede
  • tortum

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Tortum Şelalesi Nerede – Tortum Şelalesi Hakkında Bilgi için yorumda bulun

    Tortum Şelalesi Nerede – Tortum Şelalesi Hakkında Bilgi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tortum Şelalesi Nerede – Tortum Şelalesi Hakkında Bilgi için ilk yorumu yapabilirsin.