Trabzon Maçka Gezilecek Yerler

Trabzon ilinin en turistik, en güzel ilçelerinden biri olan Maçka, şehir merkezine yaklaşık olarak 30 Km mesafede yer almaktadır. Sadece Maçka’nın değil, Trabzon’un hatta Karadeniz Bölgesinin en önemli tarihi eserlerinden biri olan Sümela Manastırı bu ilçe sınırlarında yer almaktadır ve ilçe merkezine yaklaşık 17 Km uzaklıktadır.

Trabzon Maçka Gezilecek Yerler

Maçka Hakkında bilgi ve Maçka Tarihi

Yaylaları, tarihi eserleri, gürül gürül dereleri ile Maçka, yörenin en ünlü ilçelerinden biridir. Ülke çapında üne sahip olan Zigana Geçidi de yine bu ilçe sınırlarında yer almaktadır ve bu geçit Trabzon-Erzurum karayolu üzerinde, özellikle kış aylarında önem arz eden kritik geçitlerden biridir.

Maçka Gezilecek Yerler – Maçka Tarihi Yerler

Maçka,  yemyeşil doğası, zengin tarihinin eşsiz uzantıları ile gezilecek yerler açısından şehrin en şanslı ilçeleri arasındadır. Maçka gezilecek yerler arasından bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

Sümela Manastırı

Meryem Ana Manastırı (ya da Kilisesi) olarak da bilinir. Su kemeri, mahzen, bağımsız odacıklar, erzak depoları gibi alanların yer aldığı manastırın ilk inşası 4. yüzyılda gerçekleştirilmiş olup, genişletilme çalışmaları 6. ve 13. yüzyıllar arasına denk düşmüştür. Kayalara kazınmış gibi duran manastır bütün heybetiyle ve çevreleyen yemyeşil doğa ile seyrine doyulmayan bir görsel şölen olarak ilçenin en önemli değerleri arasında başı çekmektedir. Manastırın bulunduğu bölge “Altındere Milli Parkı” adı ile koruma altına alınmıştır.

Vazelon Manastırı

Kurucusunun ve ilk inşa tarihinin bilinmediği bu ünlü manastır, Maçka merkezine yaklaşık 8 Km mesafede yer almaktadır. Günümüze kalan kısımları oldukça zayıf ve harap olan manastır, var olan unsurları ile yine de en çok ziyaret alan önemli eserlerden biridir.

Kuştul Manastırı

Diğer iki manastır kadar bilinen bir yapı olmamakla birlikte Kuştul Manastırı da ilçede görülmesi gereken önemli tarihi yapılardan biridir.

Maçka yaylaları

Karadeniz Bölgesi söz konusu olur da, bölgenin en yeşil ilçelerinden biri söz konusu olur da yaylaların olmaması mümkün olur mu, olmaz. Maçka’da var olan birçok yayladan en popüler olanları; Şolma Yaylası, Kiraz Yaylası, Labazen Yaylası, Kulindağı Yaylası, Lişer Yaylası, Mağura Yaylası gibi yaylalardır.

Maçka yörenin en önemli kültür merkezlerinden biri olup, her sene farklı tarihlerde ilçede çeşitli etkinlikler gerçekleşmektedir. Bunlardan en bilinenleri şunlardır:

  • Maçka Sümela Kültür ve Sanat Festivali
  • Soğuksu Şenlikleri
  • Mağura Yayla Şenliği

Maçka ya Nasıl Gidilir

Trabzon Havalimanı ile il merkezine oradan toplu taşımalar ile ilçe merkezine ulaşım imkanı olduğu gibi, direkt ilçe merkezine sefer düzenleyen otobüs firmaları da mevcuttur.

Maçka Yemekleri Ne Yenir

Trabzon mutfağının tüm eşsiz lezzetleri ilçede de hakimdir. Kuymak (Mıhlama), karalahana sarması, karalahana yemeği, hamsi tava gibi lezzetler bu mutfakta başı çekmektedir.

Maçka Resimleri

Bir önceki yazımız olan Antalya Kumluca Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Antalya Kumluca Gezilecek Yerler, Kumluca Gezilecek Yerler ve Kumluca Hakkında Bilgi hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • çorum alaca kaya mezarları
  • macka gezilecek yerler

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Trabzon Maçka Gezilecek Yerler için yorumda bulun

    Trabzon Maçka Gezilecek Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Trabzon Maçka Gezilecek Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.