Üsküp Gezilecek Yerler – Üsküp Tarihi Yerler

Makedonya’nın başkenti olan Üsküp aynı zamanda tam bir kozmopolit kent örneğidir. Şehirde Arnavutlar, Hıristiyanlar, Yahudiler ve Müslümanlar bir uyum içerisinde yaşam sürer.

üsküp gezilecek yerler

üsküp gezilecek yerler

Üsküp Hakkında Bilgi Ve Tarihi

Makedonya’nın kuzey bölümünde konumlanmış olan Üsküp Özellikle Vardar Nehri’nin tüm güzelliklerinden nasibini almıştır. Kosova’ya son derece yakın olan kentin tarihi ve doğal güzellikleri her yıl çok sayıda turisti bu bölgeye çekiyor. Irkları ve dinleri farklı olan pek çok etnik grup Üsküp’te dostane ilişkiler içerisinde yaşamaktadır. Bu özellik kentin dünya genelinde kozmopolit bir yapı örneği olarak gösterilmesine sebebiyet veriyor. Özellikle tarihi mekanları kentin daha kıymetli bir bölge olmasını beraberinde getiriyor. Üsküp bir dönem Osmanlı İmparatorluğu’na da ev sahipliği yapmıştır.

Üsküp Gezilecek Yerler – Üsküp Tarihi Yerler

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Makedonya Meydanı, Büyük İskender Heykeli ve Üsküp Kalesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Ayrıca Mustafa Paşa Cami, Davut Paşa Hamamı ile Kapan Han – Sulu Han – Kurşunlu Han da turistlerin ilgisini çekmektedir. Makedonya Takı, Bey Kulesi, Şehir Parkı, Eski Tren İstasyonu ( Şehir Müzesi ) de görülmesi gereken mekânlar arasında yer alıyor.

Üsküp Gece Hayatı

Üsküp’te nehir kıyısında çok şık ve modern gece kulüpleri bulunmaktadır. Bu kulüplerden bazılarını şöyle sıralayalım.

Havana clup

Colosseum: Night clup

Temov’s: Temovs

Irish Sports Bar

 

Üsküp de Ne Yenir

Üsküp’te etli yemekler çok fazla tüketilir. Kentin tarıma uygun alanlarının azlığı halkı ete yönlendirmiş durumda. Balık tutkunlarına tavsiye edilen Ohri Gölü kıyısında yer alan restoranlar oluyor. Kaymakçina ise en popüler yemeklerinden biridir. Makedon yahnisi sevilen bir diğer yemekleridir.

Üsküp e Nasıl Gidilir

Üsküp’e vizesiz giriş yapabilirsiniz. THY direk Üsküp’e uçuş seferleri düzenliyor. Tren yolu ile de bu kente ulaşabilirsiniz ancak gezi için ayırdığınız zamanın büyük bölümü bu durumda yolda geçecektir.

Üsküp İlçeleri

Aerodrom

Butel

Çayır

Merkez

Gazi Baba

Gorçe Petrov

Ekşisu

Karpoş

Saray

Şuto Orizari

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • üsküp gezilecek yerler
  • üsküp gece hayatı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Üsküp Gezilecek Yerler – Üsküp Tarihi Yerler için yorumda bulun

    Üsküp Gezilecek Yerler – Üsküp Tarihi Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Üsküp Gezilecek Yerler – Üsküp Tarihi Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.