UZUNGÖL NEREDE – UZUNGÖL HAKKINDA BİLGİ

Karadeniz Bölgesinin incisi Trabzon iline bağlı Çaykara ilçesi sınırları içinde bulunan Uzungöl;  özenle korunmuş muhteşem doğası ile hem yurt içinden, hem de yurt dışından yoğun şekilde ziyaret çeken önemli turistik destinasyonlardan biridir.  Trabzon ili merkezine 99 km uzaklıkta olan göl; Çaykara ilçesi merkezine ise 19 km uzaklıktadır.

UZUNGÖL NEREDE HAKKINDA BİLGİ

Alüvyon set gölü türüne örnek bir göl olan Uzungöl, deniz seviyesinden 1090 metre yükseklikte yer almaktadır. Gölün etrafında “su kenarına ev yapma kültürünü” en iyi şekilde yansıtan birçok ev bulunmaktadır. Bu evlerin birçoğu restoran, pansiyon, vb. yerel işletmeler olarak turizm sektörüne hizmet vermektedirler.

Türkiye’nin yağmur ormanları olarak bilinen geniş ormanlık alanın yer aldığı Soğanlı Sıradağları ile Kaçkar Sıradağları arasında ve tam birleşim yerlerinde yer alan Uzungöl, sayısı 60’tan fazla olan endemik bitkinin yer aldığı bir bitki örtüsüne de ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, bozayı, vaşak, karaca gibi yabani hayvanların da doğal barınağı durumundadır.

Karadeniz ikliminin doğal olarak hâkim olduğu yörede, yazın yağmur, kışın kar olmak üzere yılın her ayı bolca yağış söz konusu olmaktadır. Yemyeşil doğanın kaynağı ve devamlılığı da bu iklim şekli ile birebir ilintili durumdadır.

Uzungöl bir tabiat parkı olarak koruma altına alınmış doğal bir güzelliktir. Bölgede bulunan ahşap evler doğal görünümleri ile doğaya en iyi şekilde uyum sağlamış olup, yörenin güzelliğine güzellik katan bir görünüm arz etmektedir. Yöreye gelen yerli ve yabancı turistleri ağırlama görevini de pansiyon olarak işletilen bu evler ve yöredeki oteller gerçekleştirmektedir. Ancak, yöredeki binalaşma sıkı bir kontrol altında tutulmakta olup, belirli bir plan dâhilinde gerçekleştirilmektedir.

Uzungöl de Ne Yenir

Uzungöl’de yer alan yerel işletmelerde Karadeniz mutfağının eşsiz lezzetlerini bizzat yöre insanları elinden pişen yemekler ile tatmak mümkündür.

Uzungöl de Ne Yapılır

Yaz kış, doğal yürüyüşlerin rahatlıkla ve büyük bir keyifle icra edilebildiği Uzungöl etrafında birçok yayla yer almaktadır. Şekersu, Demirkapı, Yaylaönü gibi adlara sahip bu yaylalar bölgeye gerçekleştirilen ziyaretlerin birçoğunun hedefi durumundadır.

Kısaca söylemek gerekirse; yeşile, doğaya, temiz havaya düşkün doğa gezginlerinin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir Uzungöl.

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • Uzungöl
  • uzungöl hakkında bilgi

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. UZUNGÖL NEREDE – UZUNGÖL HAKKINDA BİLGİ için yorumda bulun

    UZUNGÖL NEREDE – UZUNGÖL HAKKINDA BİLGİ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak UZUNGÖL NEREDE – UZUNGÖL HAKKINDA BİLGİ için ilk yorumu yapabilirsin.