Vatikan – Vatikan Nerede

İtalya’nın Roma Şehrinde bulunan Vatikan, özerk bir devlet statüsüne sahip olup, dünyanın en küçük yüzölçümüne sahip devlettir. Vatikan’ın yerel nüfusu 950 civarındadır, turistleri ile birlikte bölgenin nüfusu 1500’ü aşmaktadır. Vatikan, ayrıca çevresi surlarla çevrili olan tek ülkedir ve mutlak monarşi ile yönetilmektedir. Ülkede, Papa ne derse, yasa o dur. Şehir küçük olduğu için ordusu da küçüktür, ülkenin yaklaşık 100 kişilik bir ordusu bulunmaktadır.

Vatikan – Vatikan Nerede

vatikan resimleri

vatikan resimleri

 

Vatikan Hakkında Bilgi ve Vatikan Tarihi

Roma’nın kalbinde bulunan Vatikan, Hıristiyanlığın, Katolik dininin merkezidir. Başta duran Papa, hem ruhani liderdir, hem de devlet başkanıdır. Surlarla çevrili olmasından kaynaklı, dört bir tarafındaki kameralarla sıkı bir şekilde korunmaktadır. Hıristiyan mezhebinin en önemli dini liderinin yaşadığı yer olduğu için, her türlü terör eylemine ve saldırılara karşı sıkı güvenlik önlemleri alınmıştır. Kısacası Vatikan İtalya’nın kalbinde bulunan küçük bir ülkedir.

Vatikan Gezilecek Yerler

vatikan üniversite

vatikan üniversite

 

Vatikan; hem dini, hem de turistik olarak haftanın yedi günü ziyarete açık bir yerdir. Katolik dininin ruhani lideri Papa, devlet başkanı olarak Vatikan’da yaşamaktadır. Vatikan’ın içinde birçok kilise vardır ve bunların birçoğu ziyarete açık olmaktadır. Sadece Hıristiyanlar için değil, hangi dinden ya da mezhepten olunursa olunsun burayı ziyaret etmek mümkündür. Kış aylarında burada, diğer aylarda ise Roma’da Papa’nın kabul günleri bulunmaktadır. Haftanın sadece Çarşamba günü olan bu kabul gününe, kadınlar kapalı ve siyah elbiselerle, erkekler ise koyu gri ya da siyah takım elbiselerle ve kravatlarla kabul edilmektedir.

Vatikan’da Ne Yenir

Yeme içme ihtiyacının giderilebilmesi için Vatikan’da bazı restoran ve kafeler bulunuyor olsa da, Vatikan’dan ziyade Roma’da İtalyan mutfağından lezzetlerin tadına varılması tavsiye edilmektedir.

Vatikan’a Nasıl Gidilir

vatikan nasıl gidilir

vatikan nasıl gidilir

 

Vatikan’a gitmek için Schengen vizesi alınması gerekmektedir. Roma’ya direkt uçuşlar ile ulaşıldıktan sonra, Vatikan’a karayolu ile ulaşılabilmektedir. Roma’dan Vatikan’a sık aralıklarla gerçekleştirilen otobüs seferleri bulunmaktadır

Vatikan Resimleri

Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • vatikan nerede
  • limak lara antalya

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Vatikan – Vatikan Nerede için yorumda bulun

    Vatikan – Vatikan Nerede için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Vatikan – Vatikan Nerede için ilk yorumu yapabilirsin.