Vatnajökull Buzulu

Vatnajökull Buzulu; bir Avrupa ülkesi olan İzlanda’da bulunan Vatnajökull Buzulu, Dünyadaki bütün buzulların toplamı kadar buzul bulunmaktadır.

Vatnajökull Buzulu

Gözlerinize inanamayacağınız büyüklükte bir buzul olan yerde, bir volkan gizlidir. Suyun sıcaklık derecesi yaşam koşullarını neredeyse imkansız kıldığından, yabanıl hayat dahil, hiçbir canlı türü yerleşik hayat yaşayamaz burada.

İzlanda gibi bir ülkede, 10,000 km büyüklüğünde bir buzulun bulunması çok da şaşırtıcı değildir. Zira -39 derecelere ulaşan geceleri de gören İzlanda, ılıman olarak -1 leri görmüştür. Fijallsjökull adında bir buzul duvarı olan yer ise, volkanik yükseltilerden toplanan ifrazat sayesinde, kararmaya yüz tutmuştur. Bu karartı da kirli bir görüntüye yol açmaktadır. Soğuğa karşı deneyimli olan İzlandalılar, buzulların şekil değiştirmesine karşı tedbirli ve tecrübelilerdir. Ünlü bir sözü İzlandalılar çok kullanır, “buz doğası gereği yarı sıvıdır, tıpkı zift gibi erimeden de akar”.

Vatnajökull Buzulu Resimleri Görselleri >>>>>>>>>>

Bir önceki yazımız olan Dades Koyağı başlıklı makalemizde Dades Koyağı, Dades Koyağı Hakkında Bilgi ve Dades Koyağı Resimleri Görselleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Vatnajökull Buzulu için yorumda bulun

    Vatnajökull Buzulu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Vatnajökull Buzulu için ilk yorumu yapabilirsin.