Yozgat Gezilecek Yerler – Tarihi Yerler

Oğuzların ‘’Bozok’’ kolundan olan Türkmenlerin, bölgeye yerleşmesinden sonra ilin adına ‘’Bozok’’ denildiği ileri sürülmektedir. Başka bir rivayete göre ise, Yozgat Saray Köyü, aşağıdan yukarıyla doğru kat kat yükselen merdivenleri sebebiyle, önceleri ‘’yüz kat’’ denilmiş ve dilden dile’’ Yozgat’’ halini almıştır.

Yozgat Hakkında Bilgi ve Tarihi

Yozgat ilinin geçmişi yaklaşık 5000 yıla dayanır. Yozgat ve çevresinde yerleşik hayat süren devletlerden bazıları büyük Hitit devleti ve Bizans devletleridir. Bu, devletlerin kalıntılarından bazıları bulunmuş ise de bazıları ise yağmacılık, deprem veya korumasızlık nedeniyle harap olmuştur.  Hititler dönemine ait Hattuşaş antik kenti bu ilin sınırları içerisindedir

Yozgat Gezilecek Yerler

Yozgat’ta birçok ören yeri ve müzeler vardır. Kasrıoğlu Konağı, Yozgat Etnografya Müzesi, Kerkenez Harabeleri, Büyük nefes, Roma ve Bizans dönemine ait Çeşka Yeraltı Şehri, Yozgat Kaleleri Ve Kulesi, Yozgat Saat Kulesi, Yavuz Sultan Selimin Yaptırdığı Karabıyık Köprüsü, Milli Park ve birçok kaplıcalar görülmesi gereken tarihi değerler arasındadır.

Yozgat ta Ne Yenir

Ekşili Kabak, Çiğdem Pilavı, Cılbır, Yarma Aşı, Kavurga, Omaç, Gınnıç, Tandır Kebabı, Sulu Köfte, Arabaşı, Desti Kebabı, Madımak, Yumurta Tatlısı gibi daha birçok yöresel lezzetleri barındırmaktadır.

Yozgat a Nasıl Gidilir

Ankara-Kayseri –Doğu Anadolu istikametini bağlayan demir yolu Yozgat’tan geçmektedir. Yerköy, şefaatli ve Yenifakılı ilçelerinde tren istasyonları bulunur. İç Anadolu bölgesinde olmasından dolayı, tüm Türkiye’ye karayolundan ulaşım kolaylıkla sağlanır.

Yozgat İlçeleri

Akdağmadeni, Aydıncık, Boğazlıyan, Kadışehri, Saraykent, Sarıkaya, Sorgun, Yenifakılı, Yerköy, Çandır, Çayıralan, Çekerek Ve Şefaatli ilçelerinden oluşmuştur.


Bir önceki yazımız olan Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede başlıklı makalemizde Bodrum Halikarnas mozolesi, Halikarnas mozolesi fotografları ve Halikarnas mozolesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • yozgat gezilecek yerler
  • yozgatta gezilecek yerler

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yozgat Gezilecek Yerler – Tarihi Yerler için yorumda bulun

    Yozgat Gezilecek Yerler – Tarihi Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yozgat Gezilecek Yerler – Tarihi Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.