Zebur Hakkında Bilgi

Dört büyük kitaptan biri olan Zebur; Davud (a.s) Peygamber’e indirilen kitabın ismidir. Diğer kitaplar şu şekildedir;

Zebur Hakkında Bilgi

  • Kur’an-ı Kerim, Hz Muhammed (s.a.v)’e
  • Tevrat, Musa (a.s) Peygamber’e,
  • İncil, İsa (a.s) Peygamber’e indirilmiş kitaplardır.

“Zebur” kelimesi, “parça, yazılı olan şey, kitap” gibi anlamlar taşımaktadır. Bazı alimlerce Zebur kelimesinin “Hikmetli Kitap” anlamına geldiği ileri sürülmektedir. İsrailoğullarının doğru yolu bulması için Yüce Allah tarafından Davud Peygamber’e indirilen Zebur, orijinalinde İbranice dilindedir. Kitap; “Mezmurlar“, “Davud’un Mezmurları” olarak da bilinmektedir. Kitapta 150 mezmur bulunmaktadır. Hz. Davud’un, Yüce Allah’a yakarışları şeklinde bir içeriğe sahip olan Zebur, indirildiği hali ile inananların kabul etmesi gereken kitaplardan biridir. Ancak, Hıristiyanlığın yayıldığı dönemlerde Latince’ye çevrilen kitabın içeriğine günümüze dek fazlaca müdahale edilmiş, kitap orijinalinden uzaklaştırılmıştır.

Müslümanlar açısından Zebur’un yeri, Allah’ın gönderdiği bir kitap olduğu için reddedilmeyen, ancak esasın Kur’an-ı Kerim olduğu gerçeğinden uzaklaşmayan bir görüş noktasıdır. Kitapta yer alanlar Kuran ile örtüşüyorsa uygundur, ancak tezat varsa esas olan Kur’an-ı Kerim’de yer alan ayetlerdir.

Zebur Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Mevlevilik Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde Mevlana, Mevlana Celaleddin Rumi ve Mevlevilik hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

  • zebur

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Zebur Hakkında Bilgi için yorumda bulun

    Zebur Hakkında Bilgi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Zebur Hakkında Bilgi için ilk yorumu yapabilirsin.