Zeytin Festivali Ne Zaman Nerede

Bursa’nın Orhangazi ilçesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenmekte olan Zeytin Festivali, yörede düzenlenen en önemli ve en renkli organizasyonlardan birini teşkil etmektedir. En son geçen sene Kasım ayında 35.si düzenlenen festivale ilgi her zamanki gibi yine oldukça büyüktü.

 

Zeytin Festivali Ne Zaman Nerede

Mehter takımı gösterileri, güzellik yarışmaları gibi oldukça ses getirici aktivitelerin yer aldığı festivalde yapılan konuşmalarda zeytinin ticari ve sosyal açıdan önemine vurgu yapılmakta olup, zeytin ve yan ürünlerinden ibaret olan sektörün geleceğinin parlak olması için yapılması gerekenlere dikkat çekilmektedir.

Bölge halkının ve bölge dışından katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği zeytin festivalinde, halk oyunları ekiplerinin gösterileri ile coşkunun doruğa çıktığı anlara da yaşanmaktadır. Yerel üreticilerin ürünlerini tanıtma ve tattırma şansının da oluştuğu organizasyon sosyal ve ticari açıdan önemli bir oluşum olarak devam etmektedir.

Orhangazi Zeytin Festivalinde gelenekselleşen yarışmalar arasında şunlar yer almaktadır:

  • Kaliteli dane yarışması,
  • Zeytin bahçe bakım yarışması,
  • Köy kervan geçiş yarışması,
  • Zeytin güzeli yarışması,
  • Zeytinyağlı yemek ve tatlılar yarışması,
  • Kompozisyon yarışması, vb.

Zeytin Festivali Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Nevşehir Gezilecek Yerler – Nevşehir Tarihi Yerler başlıklı makalemizde Nevşehir Acıgöl’de Gezilebilecek Yerler, Nevşehir Avanos’ta Gezilecek Yerler ve Nevşehir Derinkuyu’da Gezilecek Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Zeytin Festivali Ne Zaman Nerede için yorumda bulun

    Zeytin Festivali Ne Zaman Nerede için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Zeytin Festivali Ne Zaman Nerede için ilk yorumu yapabilirsin.